Atleti Eva Berná (koule, disk), Vladimíra Bujárková (koule disk), Dušan Grézl (koule, 4×100 m), Roman Musil (koule, disk, oštěp), Jan Vlk (dálka, 4×100 m), cyklisté Jiří Bouška a Luboš Jirka (dráha, silnice) a lukostřelkyně Markéta Sidková (jednotlivci, družstva), budou vzhledem k medailovým ambicím zřejmě patřit k těm, na které bude upřena největší pozornost nejenom českých médií. Nakonec o tom svědčí i několikadílný dokument, který o přípravě na paralympiádu 2008 atleta Romana Musila a cyklisty Luboše Jirky natočila a odvysílala Česká televize.

S výjimkou Jana Vlka se všichni sportovci TJ ZP Nola Teplice zúčastňují největšího svátku sportovců celého světa opakovaně, pro Evu Bernou a Romana Musila bude Peking dokonce již třetí paralympiádou. „Samozřejmě tam jedu vyhrát,“ směje se zlatý atlet ze Sydney. Podle Romanova osobního trenéra Václava Janoucha, jenž je zároveň vedoucím české reprezentace atletů Spastic Handicap, je na Peking připraven skvěle. „Paralympiáda je ale také hodně záležitostí nervů. U řady sportovců a zvláště těch, o kterých se mluví jako o medailových nadějích, hraje velkou roli tréma násobená zodpovědností. Ale Roman je obdivuhodný bojovník a dokáže fantasticky zkoncentrovat svoji pozornost a soustředit se,“ říká Janouch. Zároveň přiznává, že Čína je pro atlety „pole neorané“ a o čínských zdravotně handicapovaných sportovcích se toho ve světě mnoho neví. „Čína má výhodu v počtu obyvatel. Už v Athénách nás množství čínských sportovců ohromilo,“ vzpomíná trenér. V doprovodném týmu českých paralympioniků ho budou do Pekingu následovat trenér Stanislav Šťastný a Jitka Janouchová. Doprovod cyklistů tvoří trenéři Milan Pacner a Petr Kroupa, o lukostřelce bude pečovat vedoucí jejich reprezentace Vladimír Brada. Ti všichni se rovněž hlásí k TJ ZP Nola Teplice.

Kdo se však do Pekingu nepodívá, i když by si to coby letitý činovník české reprezentace cyklistů Spastik Handicap zasloužil, je Petr Pípal, osobní trenér naší další medailové naděje Jiřího Boušky. „To víte, že bych hrozně rád, ale z pracovních důvodů si nemohu dovolit být celý měsíc mimo republiku,“ přiznává starosta Dubí. Nicméně i on sází na svého svěřence, který do Pekingu odlétá jako trojnásobný vítěz z mistrovství světa v roce 2006 ve Švýcarsku. Obrovské šance má samozřejmě také Luboš Jirka a lukostřelkyně Markéta Sidková, která jako mladičká naděje zazářila na paralympiádě v Athénách.