Do západočeské lázeňské metropole odjížděl Pepa se svým koučem Karlem Bieblem a parťákem Pavlem Wutschkou. Oba turnaje byly pořádané v rámci Mistrovství České republiky. Patnáctiletý kadet Balcar v sobotu ve své kategorii prošel ze skupiny a eliminace až do finálové osmičky. Boje o zlato zvládl, vyšel mu i závěrečný duel proti olomouckému Jurkovi a získal první místo. Kromě nich si přispal na své konto i cenné body do žebříčku MČR. O rok mladší žák Wutschka sbíral na turnaji kadetů zkušenosti, nakonec z toho byla jedenáctá příčka.

Nedělní turnaj pro juniory byl pro oba teplické borce dobrou zkušeností. Wutschka se o dva roky starších sportovců nezalekl. Dostal se mezi 32 nejlepších a bojoval o „šestnáctku". Neuspěl, zkušeností ale získal k nezaplacení. Pro Balcara byl turnaj tréninkem na Evropský pohár kadetů, který se bude koncem října konat v Klagenfurtu. „Trénink" vyšel Pepovi na jedničku. Dostal se mezi šermíře, kteří usilovali o medaile. Ve čtyřce porazil Hutára z Litoměřic, v boji o zlato ho však zastavil zkušený junior a vicemistr evropského poháru Martin Rubeš z karlovarské Lokomotivy.  Balcar si odvezl překvapivé a těžce získané stříbro a také nečekané body v juniorské kategorii.

„Získat za jeden víkend zlato a stříbro ze dvou kategorií, to se opravdu nestává často.  Josef Balcar je talentovaný šermíř, který má před sebou nadějnou kariéru," chválí svého svěřence kouč Karel Biebl.