S tenisem ale začínal v Roudnici nad Labem. Bylo mu devět let. „K tenisu mě vlastně přivedl o čtyři roky starší bratr. On hrál dobře fotbal a hokej, já jsem se mu chtěl v něčem vyrovnat případně ho předčit. Právě v tenisu byla největší šance. Brzy jsem přišel hře na chuť a už jsem u tenisu zůstal," řekl s úsměvem profesionální tenisový trenér Tomáš Jiřička (36 let).

Z Roudnice se celá rodina přestěhovala do Ústí nad Labem. V krajském městě se začal tenisu věnovat intenzivněji. „Konkurence už byla větší. Šlo prakticky o výkonnostní tenis. Začal jsem mít tréninky u pana Čásy, který v té době byl ústeckou tenisovou elitou. Díky němu jsem se naučil pravidelně vracet míč do kurtu." Další tenisový růst už na něj čekal v Německu. Rodina se tam přestěhovala na 1,5 roku. Po návratu ve 14 letech ho čekalo rozhodnutí do jakého klubu v Česku půjde. „Měl jsem možnost jít na Štvanici do Prahy, nebo do Přerova, kde v té době hrál Radek Štěpánek. Týden jsme spolu trénovali. Nakonec jsem šel k panu trenéru Říhovi, jenž se vrátil z Rakouska, a sestavil v Teplicích tým 10 kvalitních dorostenců. Společně jsme objížděli turnaje a hráli českou první ligu mužů." Družstvo po čase přesídlilo do Litvínova za silnějším sponzorem. Z Litvínova vedla už cesta Jiřičky do světa.Tomáš Jiřička tenisově rostl i v Teplicích. Trenérství se věnuje od 21 let.

„V 18 letech jsem začal objíždět turnaje, kterým se tehdy říkalo satelity, dnes se nazývají futures. Satelit se skládal ze tří futures turnajů a jednoho masters, na němž hráči sbírali body do žebříčku ATP. Nějaké výsledky jsem měl, ale samozřejmě se našlo hodně lepších hráčů. Zjistil jsem, že bych musel hrát ještě lépe, abych se vyrovnal těm nejlepším. Hrál jsem třeba s Olivierem Rochusem (vítěz grandslamového turnaje French Open ve čtyřhře) a Juanem Carlosem Ferrerem (bývalá světová jednička). Cestování po světě pro mě bylo velkou školou, a to nejen z tenisového hlediska," dodal Tomáš Jiřička.

V 21 letech došel k závěru, že u tenisu chce zůstat, ale jako trenér. Udělal si nejvyšší trenérskou licenci. Byl jedním z nejmladších držitelů této licence v tuzemsku. Trenérství se naplno začal věnovat v Německu. „Začínal jsem jako klubový trenér dospělých, dětí i seniorů. Vyhrál jsem konkurz do Dolního Saska na pozici svazového trenéra. Měl jsem možnost pracovat s hráči, kteří byli ve svých kategoriích 12, 14, 16 let do první desítky v Německu."

Po této pětileté zkušenosti zamířil do Drážďan, kde je doposud. „Ze začátku jsem měl volnou ruku. Vytvořil jsem tréninkové skupiny z nejnadanějších dětí a v současné době se snažím, aby byly co nejlepšími reprezentanty klubu. Mým dalším úkolem je vedení prvních týmů žen a mužů. V ženách za nás hraje například talentovaná Tereza Martincová a Zuzana Zálabská, což je vítězka posledního Mistrovství České republiky." S mužským áčkem oslavil Jiřička před měsícem velký úspěch a to postup do druhé bundesligy. „Začínali jsme ve čtvrté lize. Postup je obrovský úspěch jak pro klub, tak pro mě osobně. Cíl máme do další sezony jasný udržet druhou soutěž!"

Za drážďanský tenisový klub hraje i vycházející česká tenisová hvězda Jiří Veselý. Barvy německého klubu hájí dále tenisté Michal Konečný (295 ATP) z Prostějova, Michal Šmíd (448 ATP) či Lubomír Majšajdr (918 ATP) oba z Liberce. „V týmu je ještě Michal Franěk (1019 ATP), tři Němci a nadějný hráč slovenského daviscupového týmu Andrej Martin (128 ATP). Průměrný věk máme 23 let. Parta je výborná. Kluci si rozumí a baví je hrát mistráky," řekl profesionální kouč tenisového klubu Drážďany Tomáš Jiřička a dodal: „Když jsem byl pracovně v Dolním Sasku, tak jsem se tam seznámil s tátou Jirky Veselého. Byli jsme kolegové. Měl jsem možnost Jirku sledovat, když mu bylo asi deset. Pozvali mě na juniorku do Wimbledonu. S Jirkou jsme stále v kontaktu. Naučil se hrát proti chlapům. Přechod z dorostu do mužské kategorie je vždy složitý. On to zvládl. Jeho hra se soupeřům špatně čte. Je vysoký a navíc levák. Když na sobě stále bude pracovat, tak to 78. místo, na kterém momentálně je, nebude konečné."

V německém klubu TC BW Dresden Blasewitz hodně myslí i na mládež. A šanci tenisově růst v Drážďanech mají i mladí Češi. „Klub je propojený se sportovním gymnáziem v Drážďanech. Stahují se tam sportovci z regionu a můžou tam i české děti. Škola je s internátem a kapacity jsou ještě volné."

Lákavé může být i to, že mladí sportovci nedostávají na této škole tolik úkolů jako na českých školách. „Úkoly po škole nejsou. Když jsou tenisté na turnajích, tak mají možnost individuální výuky. Výhodou pro dětí, které jsou součástí tohoto projektu je i to, že mohou trénovat s regionálním trenérem i se mnou. Je o ně velmi dobře postaráno," pronesl Jiřička. (kos)

Při rozhovoru …

Setkání s profi tenisovým koučem Tomášem Jiřičkou proběhlo v Tenisovém klubu Viamont na Letné v Teplicích. Zhruba hodinu jsme si povídali. Otázky se netočily jenom kolem tenisu. Na vizitce kromě svého jména a příjmení má i informaci, že se věnuje personálnímu koučinku a sportovní psychologii. Se svojí snoubenkou Lucií Ruskovou (hrála závodně tenis) spolu mají čtyřměsíční holčičku Annu Sofii. Brzy se budou brát. Do Teplic jezdí poměrně často. Jeho budoucí manželka má v lázeňském městě rodiče. Ještě před rozhovorem padla nabídka, že si můžeme zahrát. Vzhledem k tomu, že tenis hraji na rekreační úrovni a že znám své limity, tak jsem trošku pochyboval, jestli to bude mít smysl. Tomáš se ale při rozehře choval jako gentleman. Nehrál těžké balony a radil. Při zápase (nastoupil jsem s jeho starším bratrem Pavlem a on se svojí skoroženou) to bylo už ale trochu jiné. „Touha po vítězství" převládla a my prohráli 3:6. Ale nevadí… Spoluhráči jsem se omluvil, že jsem mu to kazil a Tomášovi jsem poděkoval za lekci. Alespoň chvíli jsem se cítil jako vycházející tenisová hvězda Jiří Veselý. :-)