„Sportoviště, která jsou uzavřená, jsou taxativně v Usnesení vlády České republiky vyjmenována. Jedná se o bazény, posilovny, sauny, ne o sportovní haly nebo zimní stadiony,“ upozorňuje Mgr. et Mgr. Jan Port, advokát, který je vášnivým hráčem badmintonu, stolního tenisu, padelu a i dalších sportů. Zároveň pracuje jako advokát, vládní nařízení tedy na rozdíl od mnohých umí pojmout správně. „Ten výklad je opravdu jednoznačný. Potvrdil to ve čtvrtek v podvečer v mediích i ministr školství Robert Plaga; haly nejsou uzavřené proto, aby děti měly jít kam sportovat. Média bohužel ten protokol veřejnosti předkládají chybně. Není možné si to Usnesení vlády vykládat takto extenzivně, jak se to děje,“ myslí si Port.

Klubům se tak otvírá šance zkusit přesvědčit provozovatele sportovišť, aby je znovu zpřístupnili. „Samozřejmě musí být dodržen onen počet maximálně 30 lidí, ale to by neměl být zpravidla problém, pokud se nejedná o velkou skupinu,“ upozorňuje Port. Podle jeho informací je po republice otevřená celá řada sportovišť. „Namátkou LTC Modřany, badminton Skalka. Ta normálně fungují. V Teplicích ale zavřela skoro všechna - hala Na Stínadlech, přilehlý Zimák, Sport Centrum Trnovany a další.“

Z Krupky přidává svou zkušenost David Kalvas, náruživý sportovec. „Chodil jsem běhat na stadion, ale celý areál je zavřený. Nemůžu si jít zaběhat na ovál, nemůžu jít se synem pinkat hokejbal. Ani fotbalisté místního klubu tam nemůžou trénovat. Je to podle mě škoda. Lidé by samozřejmě měli dbát nařízení vlády, ale pokud jsou pod třicítku, jak nařídila, tak nevidím problém.“

Jeho slova potvrzuje také předseda ČUS Miroslav Jansta. „Tělocvičny a vnitřní sportovní plochy fungují, jen nemůže být na jednom místě více než 30 osob. To potvrdil také ministr zdravotnictví a náš právní rozbor. Když bude v jedné tenisové hale trenér a svěřenec, neměl by být problém. Nebo když se bude jednat o menší skupinku či malou partu amatérů.“

Nic na výše uvedeném faktu nemění ani úprava zmiňovaného usnesení, kterou vláda zveřejnila v pátek. "Pořád platí, že je možné si jít zahrát do tělocvičny fotbal patnáct proti patnácti či cokoliv jiného. Pokud města uzavírají sportoviště, nejsou k tomu nucena na základě rozhodnutí vlády, nýbrž je to jejich vlastní rozhodnutí, které ale opravdu dělat nemusí," nabízí Port svůj pohled. 

Za města se snaží vysvětlení poskytnout Roman Nešetřil, místostarosta obce Proboštov, která také sportovní areály uzavřela. „V současné situaci je opravdu velmi složité pro samosprávy obcí rozhodovat, která zařízení mohou zůstat v provozu a která se musí pro veřejnost uzavřít, které akce se mohou konat a které ne. Krizová nařízení vlády a ministerstev a k nim příslušná opatření se mění i několikrát za den. A postihy, které hrozí za nedodržení, jsou opravdu velmi tristní, neřkuli likvidační. Já jsem člověk, kterému je bytostně proti srsti omezovat jakoukoli lidskou svobodu, nicméně jako představitel vedení středně velké obce jsem se musel v Proboštově přiklonit k uzavření všech sportovišť. Kromě již výše zmíněných důvodů je dalším také takřka naprostá nemožnost vlastními silami kontrolovat to, že v dané chvíli a na daném místě není více než 30 lidí.“