Mezi partou siláků byl přitom do posledních chvil, přestože byl sužován velkými fyzickými bolestmi. Muž, který vychoval celou řadu úspěšných vzpěračů, už ale mezi své milé nikdy nepřijde. Teplický klub je paralyzován, z nečekaného odchodu svého táty se jen těžko vzpamatovává.

„Jsme z toho všichni ve velkém šoku. Nikdo z nás si nepřipouštěl, že by někdy mohl odejít. Byl pro nás jako táta, pro mě osobně to byl nejlepší člověk mého života. Takového člověka půjde těžko nahradit. Budeme se teď snažit udržet chod oddílu na stejné úrovni,“ říká otřesený Petr Ditrich, Proftův žák a také trenérský kolega, který společně s předsedou oddílu Petrem Radoušem patří do silné trojky SK Vzpírání Teplice. Trio Proft, Radouš, Ditrich teplické vzpírání drželo dlouhé roky nad vodou, dobrácký „táta“ Proft všechny stmeloval, byl klubovou duší. Ve vzpírárně, která je po odchodu z Letné v budově Teplických strojíren v Řetenicích, byl téměř denně.

„To je jedna z nejhorších zpráv, které mohly přijít… Pro mě to byl taky táta a skvělý charakterní člověk, takových skvělých lidí moc na světě není. Je mi moc smutno,“ reagoval na Proftovu smrt Jiří Zubrický, který pod Proftem několik let trénoval. Dotáhl to až k světovým titulům a šestému místu na olympiádě.

Mezi velmi úspěšné svěřence šéftrenéra Václava Profta patří také bratři Sobotkové, Studnička, Čurda, Holzknecht nebo v poslední době stále ještě aktivní Anger a Zajan. 

Z aktivního sportovce trenérem

Sám Václav Proft byl skvělým vzpěračem, jeho aktivní kariéru ale uťala Bechtěrevova nemoc. Její plíživý nástup se Proft snažil všelijak zpomalovat, nakonec se ale s její sílou musel smířit a přesedlat do role trenéra. Postupem času si získal respekt napříč celou republikou, o čemž svědčí i to, že byl před časem uvedený do Síně slávy Českého svazu vzpírání.

„Ve svém životě jsem nepoznala hodnějšího a milejšího človíčka. Jsem a vždycky budu ráda, že jsem ho poznala a mohla několik let být jeho svěřenkyní. Kdykoliv jsem potřebovala, mohla jsem mu vše říct a svěřit se. Nikdy na něj nezapomenu,“ smutní Kateřina Türbová, která patří do teplického vzpěračského soukolí.

Čest památce Václava Profta!

V úterý vyjde ve Směru unikátní rozhovor s Václavem Proftem, který byl pořízený devět dní před jeho smrtí.