Symbolický šek v hodnotě 30000 Kč převzal Šimon Matějka z Lokomotivy Teplice. Přivezl do Teplic ze Zimní olympiády dětí a mládeže ČR stříbrnou medaili z běhu na lyžích. Druhým odměněným byl Roman Musil, reprezentant ČR na paralympiádách, mistrovství Evropy a světa tělesně postižených.
Pane primátore, kdy a kde vznikla myšlenka vytvořit fond na podporu olympijských nadějí?

„O loňských prázdninách, kdy jsem připravoval koncepční programy na financování sportu v ČR a vlivu státu v rozhodovacích mechanismech. Význam projektu spočívá v tom, aby mladí sportovci poznali, že sport nedělají jen pro své potěšení, ale že z jejich úspěchů mají radost i ostatní lidé. “
Jak vnímáte podporu státu tělovýchově?

„Dvacet let neexistuje řádný systém podpory, sport je řízen ad hoc, nemá vlastní rozpočtovou kapitolou. Každý ministr školství, řešící problémy resortu, sahá do kapitoly sport. Naposledy ministr Liška. Sebral 317 milionů z této kapitoly. Je třeba, aby politici o sportu přestali jenom mluvit. Musí být zřízeny samostatné rozpočtové kapitoly. Pak se bavme o tom, jak dát do sportu více peněz. Sport je dlouhodobě podfinancovaný, na provoz tělovýchovy chybí přibližně 350 milionů. Spoprt je donátor státního rozpočtu. Vytváří na odvodech DPH vyšší částku než kolik stát do sportu investuje. Samostatnou kapitolou je financování oprav a údržba sportovního zařízení, kterého je za 60 miliard korun. Byl bych šťasten, kdyby se přestalo o sportu mluvit ve chvílích, kdy se chceme pochlubit ziskem medaili, ale aby stát jasně řekl, jak si představuje financování sportu, jakou roli v tom budou hrát svazy.“ (fš)