„Soutěží se ve dvou disciplínách. První je statika (STA), kde je cílem atleta vydržet pod vodou co nejdéle. Druha disciplína je dynamika (DYN/DNF), kde se závodník snaží doplavat co nejdále buď s ploutvemi, nebo bez nich. V průběhu soutěže se ukázalo, že pokud předvedu standard, tak bych mohl promluvit do předních pozic ve STA. Přestože jsem nakonec překvapivě útočil na první místo ve STA, nezkušenost a kombinace chyb, taktických i technických, způsobila, že mi pokus 6:36 nemohl být uznán jako platný. Ve druhé disciplíně jsem nejprve hledal motivaci, a bez ambicí si zaplavat hezké metry. Výkon, ale nebyl koncentrovaný a i po pokoření 107m bez ploutví, jsem nezvládl správní protokol a i zde dostal červenou kartu. Červenou mam rád, ale někdy je jí moc. Každopádně, lepší udělat chyby při prvních závodech než později, až o něco skutečně půjde – teď se jen poučit!" shrnul Vencl své vystoupení z hostivařského bazénu. „Přesvědčil jsem se, že jsme se svou partou nastavili správný směr tréninku," dodává muž, který se snaží svůj výkon zvyšovat i pomocí zdravé stravy. Díky Michalu Švadlenkovi za koučink a samozřejmě všem organizátorům, rozhodčím, safety a dalším – bylo to super!" dodává.

Co je freediving?

Nádechové potápění, známé též jako freediving je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu, kterou potápěč nadechne nad hladinou. Rekreační nádechové potápění je oblíbeným relaxačním sportem, většinou se pro něj užívá název šnorchlování.

Soutěžní nádechové potápění se rozděluje na disciplíny bazénové a hloubkové. Bazénové se dále dělí na statickou apnoi, kde se hodnotí čas, po kterou závodník vydrží pod vodou a dynamickou apnoi, kde se hodnotí vzdálenost uplavanou pod vodou. V hloubkových disciplínách se hodnotí dosažená hloubka.