Čínská průvodkyně nad zlato

„Byli jsme v Číně 21 dní, olympiáda, která se konala v Chengdu, byla na závěr vrcholem našeho pobytu. Ty dny byly nezapomenutelné, poznali jsme také život místních obyvatel i jídlo, které se tam jí. Celkem jsme po Číně procestovali dva a půl tisíce kilometrů. Ještě k tomu jídlu: protože jsme ho neměli v hotelích se dvěma a třemi hvězdičkami zajištěné, tak jsme se stravovali z místních zdrojů; ráno v jídelnách či z rikš u silnice, kde přímo připravovali snídaně, či večeří v místních restaurací či rikš u silnice," vypráví 44letý Petráš. Nebýt čínské průvodkyně, tak by ve zmiňovaných restauracích měl se svými kamarády velký problém s objednáváním jídel. V Číně se totiž anglicky nedomluvíte. A tak mohl pan Dušan, který se účastní mezinárodních turistických pochodů patnáct let, ochutnat například dušené sojové boby v bambusovém listě nebo smaženého štíra na špejli. V Číně vyzkoušel všechny druhy dopravních prostředkům od letadla, metra, autobusů, lodí, rikš i nosítek.

Slavnostní zahájení si užil
Petráše fascinovalo už samotné slavnostní zahájení olympijských her. „Podobalo se zahájení na klasické olympiádě, proběhlo i zapálení olympijského ohně. Zahájení trvalo hodinu a půl a bylo zkrátka nádherné. Číňané se vytáhli, pro olympiádu postavili novou halu za 320 miliónů korun," popisuje.

Člověk vidí
 své možnosti
Během oficiální části olympiády každý den absolvoval 21 kilometrů dlouhou trasu. Součástí her byl triatlon. „Dal jsem 21 kilometrů pěšky, 21 kilometrů na kole a uplaval 300 metrů; to jsou určené položky, které musíte zdolat pro splnění limitu, který je určený podle věku. Je to náročné, ale člověk vidí své možností, o kterých ani netušil," usmívá se Petráš.

Zlatá medaile za pochody
V Číně obdržel zlatou medaili IML (chodecká asociace). „Dostal jsem ji za 21 mezinárodních pochodů, které jsem šel v Evropě a Asii." Kromě medaile si český turista cení hlavně zážitků, které na svých cestách získává. „Samozřejmě, že při tom všem stačím vnímat i krásy dané země, kvůli tomu to dělám." Čínská olympiáda byla jeho pátou. „Turistické olympiády se konají jednou za dva roky; zpravidla se mění i kontinenty," poznamenává Petráš. V příštím roce mám v plánu podívat se do Litvy a Finska."