Ještě před vstupem do sálu se zastavovali příchozí ve velkém klubovém stanu, kde byly presentovány nové typy strojů TREK. Odborným zrakem je prohlíželi a hodnotili Vokrouhlík, Bečka. Novotný, Hejduk, obdivovali amatérští jezdci, milovníci cyklistiky. Bylo nač se dívat. V sále byl hukot jak ve včelím úlu do doby, než přišli na řadu oficiality. Ještě předtím jsme požádali Šestala, prezidenta klubu FBT o zhodnocení skončené sezóny.

„ S výsledky profesionálů i amatérů jsem velmi spokojený. Vyhráli jsme všechno, co jsme mohli. Spokojený jsem v tom duchu, že se rozrůstá počet hobíků, že se hlásí další a další, takže je nás přes dva tisíce, barvy našich dresů jsou k vidění na všech závodech v republice. Jsem spokojený s tím, že můžeme zájemcům nabídnout určité služby, dát spoustě lidí dobrou sportovní zábavu a oni se odvděčí tím, že mají pěkné výsledky. Já sám také jezdím, ale spíše hlídám zezadu ty, co jsou vepředu, aby se neflákali. Nejdříve jsme se věnovali profíkům. Nyní se soustřeďujeme na hobíky, na obyčejné lidi, na komunitu zájemců o cyklistiku. Těší mne rostoucí zájem dětí o cyklistiku, těší mi aktivity Veloškoly, založení cyklistického kroužku při základní škole Buzulucká. Ve výhledu máme vznik sportovní třídy se zaměřením na cyklistiku. Budu spokojený, když se výchovná práce trenérů bude dařit. Pak snad přijdou pěkné výsledky v závodech,“ řekl prezident FBT Šestala.


Hodnocení sezóny ředitelem FBT Petrem Hejdukem:

Závodní sezóna jezdcům na horských kolech skončila, nastal čas hodnocení, odpočinku, relaksace, odstranění zdravotních problémů. Byť cyklisté mají vysoký tělesný fond, přeci jen se neubrání nachlazení, poraněním kloubů, pletence ramenního po pádech z kola. Bilancování uplynulé soutěže vyvolává hřejivé pocity na duši manažérů, závodníků. Počet startů na závodech a počet naježděných kilometrů je vysoký. Smluvní jezdci FBT Teplice startovali v seriálu cross country MTB v České republice i v zahraničí, v seriálu dlouhých maratonů, tedy závodů s trasou přes 100 kilometrů, v seriálu ½ maratonů, jejichž délka je kolem padesáti kilometrů. Jezdili závody soutěže Kolo pro život, Peklo severu, Trek Cup. Nebáli se zúčastnit ani extrémních závodů jako byl Bobr Cup, Dolomitmann. Na začátku sezóny se nevyhýbali ani silničním závodům. Factorácký Hobby team se pravidelně zúčastňoval masových závodů na silnici, horských kolech nejen v regionu, ale po celé republice.

V rekapitulaci výsledků smluvních jezdců se objevují statistická čísla: účast ve stu třiceti devíti závodech, z nichž si odnesli třicet prvenství, přesně dvacet devět v jednotlivcích, jedno v týmové soutěži z mistrovství ČR. Na stupních vítězů v pozici druhých a třetích míst stáli jezdci FBT dvacet čtyřikrát. Tepličtí závodníci vystoupili na bednu padesát čtyřikrát, tedy více jak ve třetině závodů, přesněji z celkového počtu závodů získali ve 40% ocenění na stupních vítězů. Největším úspěchem FBT Teplice byl zisk duhového trikotu na mistrovství ČR v ½ maratonu Tomášem Vokrouhlík a druhé místo Roberta Novotného. Byl to Robert Novotný, který zvítězil v Nova Autor Cup a podílel se na vítězství družstva v tomto závodě. Factor Bike Team se tím pasoval na nejlepší MTB tým v ČR. Hobby team v letošním roce se silně rozrůstal.

K Hobby teamu při FBT se hlásí z republiky dva tisíce cyklistů. Bílo červeno černé klubové barvy jsou viditelná na každé cyklistickém závodě v republice. Těší nás, když vidíme v závodech tolik jezdců jezdit v našich barvách, Je nám příjemné, že cyklisty přitahujeme, že se k našim barvám hlásí. S takovou oblibou se ostatní kluby nesetkávají. Vždyť dosud nejsilnější klub Česká spořitelna MTB končí svou činnost a smluvní jezdce propouští. Touto cestou mi nepůjdeme. Jsme si vědomi, že naši junioři, kadeti, žactvo v letošním roce nedosáhli výrazných úspěchů, že jsme nenavázali na úspěchy minulých let. Právě proto hledáme formy práce, jak vychovat mladé zájemce, vést je k úspěšným startům.

Máme Veloškolu, kde nabízíme dětem od prvé třídy cyklistickou přípravu. Zpočátku vůbec nejde o plnění tréninkových dávek. Učíme je bezpečně se pohybovat v silničním provozu. Poznání získávají na prosetickém dopravním hřiště. Učíme je jízdní zručnosti na hřišti v Břízkách. Podařilo se nám s podporou vedení ZŠ Buzulucká vytvořit cyklistický kroužek pro žáky 4. 5. tříd. Časem nejschopnější jistě najdou cestu do našeho klubu. Budeme usilovat o vytvoření sportovní třídy, kam by chodili zájemci o cyklistiku a běžecké lyžování. Tudy vede asi cesta k získání zájmu o cyklistiku, k výkonnostnímu růstu.

AUTOR: FRANTIŠEK ŠIMON