Parta se ubytovala přímo na Mísečkách a vyrážela nejprve k pátečnímu tréninku a pak o víkendu (za povzbuzování řady rodičů a trenérů) do závodní stopy. V sobotu čekaly na děti 2,5 a 3,3 kilometrové okruhy, na které odstartovaly intervalově klasickou technikou. Velké naděje Lokomotivy směřovaly především ke kategorii žákyň U15, kde závodila Nikola Žilinská, která svými vyrovnanými výkony v minulých závodech zatím držela 4. příčku v Českém poháru. Ale věřilo se i v dobré výsledky dalších, přestože děti trénovaly na sněhu naposledy koncem ledna a nezbylo jim než vzít zavděk pouze kolečkovým lyžím.

Jan Knapík
Knapík: McDonald´s Cup? Vždy jsem dal hodně gólů. Bylo to příjemné zpestření

V sobotu čekala na závodníky poměrně rychlá trať. Nadějně začala kategorie dívek U13, když Anička Hlisníková skončila sedmá, čili těsně pod pódiem pro nejlepších šest. Její vrstevnice Sára Gaislerová obsadila 27. místo mezi téměř 50 soupeřkami. Skvěle zajela o rok starší Magda Šponarová, když vybojovala 18. místo z 66 borkyň. 13letí kluci také zabojovali a obsadili v pořadí Ota Vágner, Vojtěch Kadlus a Vojtěch Kučera 23., 28. a 33. místo. Matěj Čapek v kategorii U14 byl 40.

A pak již byla na řadě děvčata U15, na které čekal 3,3 km okruh. S přesvědčivým náskokem více než patnácti vteřin zvítězila po výborném, vyzrálém výkonu Nikola Žilinská. Na 15. místě jí výborně sekundovala Hana Gaislerová, Libuše Moučková skončila 40. a Emílie Bendová 50.

V neděli čekaly na žáky stíhací závody volnou technikou, u některých starších kategorií tratě prodloužené až na 5 km. Také podmínka byla obtížnější než v sobotu. Sníh byl mokrý, pomalý. Závodníci vyráželi do závodní stopy v intervalech, které si vyjeli sobotním výsledkem.

Mezi dívkami U13 skvěle zabojovala Anička Hlisníková, které se posunula na 5. místo, Sára Gaislerová skončila 30. O tři pozice na 25. příčku se posunul i Vojtěch Kadlus mezi stejně starými kluky, Ota Vágner a Vojtěch Kučera si trochu pohoršili na 26. a 30. místo. Polepšila si i Magda Šponarová na 16. místo! Dobře zajel i Matěj Čapek, když skončil 39.

Slavnostní zahájení stavby zimního stadionu. Zcela vlevo tehdejší primátor města Teplice Jaroslav Kubera
Zimák stojí na Stínadlech pět let. Kubera a spol. prosby hokejistů nevyslyšeli

Nikola Žilinská startovala do stíhačky s náskokem 15 vteřin, ale na dvou náročných okruzích nedokázala odolat třem soupeřkám. Před posledním cílovým stoupáním sice držela třetí místo, ale pád jí bohužel zabránil zopakovat medailové umístění. I tak podala skvělý výkon, který ji zároveň zajistil celkové třetí místo v Českém poháru v běhu na lyžích žákyň U15 pro rok 2024. Další děvčata po boji skončila následovně: 25. Hanka Gasilerová, 44. Libuška Moučková a 47. Emilka Bendová.

Všichni závodníci zaslouží absolutorium a poděkování za obětavé výkony. Zároveň patří díky i trenérům Renátě Gazdové a Ondřeji Gaislerovi a servismanovi Michalovi Havlovi. Všichni společně doufají, že následující sezóna, na kterou se děti z Lokotky začnou intenzivně připravovat již od května, přinese více sněhu a lepší podmínky pro tento krásný sport.

Autor: Yvona Rubášová