V Hostomicích na Teplicku má vzniknout až 500 nových pracovních míst. Průmyslový developer Panattoni Europe a skupina Accolade chtějí příští rok vybudovat v roky opuštěném areálu bývalé sklárny Kavalier moderní centrum pro lehkou výrobu a distribuci zboží. Spolu se stavbou tam odstraní i staré ekologické zátěže, zejména desítky let staré souvislé vrstvy dehtu a škváry, které v místě zbyly z výroby generátorového plynu z hnědého uhlí. Výše investice přesáhne půl miliardy korun.

Obyvatelé Hostomic se nemusejí bát, že by přišli o nějakou zeleň. „Stavět budeme výhradně na stávajícím území areálu. Nezabíráme žádnou novou ornou půdu. Celé území nejprve pořádně vyčistíme,“ zdůrazňuje generální ředitel Panattoni Europe Pavel Sovička.

„Až se tu rozjede nové podnikání, bude tato část země ekologicky v lepším stavu, než v jakém byla posledních 150 let,“ doplňuje čelní představitel developerské společnosti.

Aktivity v bývalé a opuštěné sklárně vítá starosta městyse Hostomice Ivan Holata. Podle něj je jedině dobře, že se do této lokality vrátí život. „Není dobré, když něco takového dlouho chátrá. Jsem rád, že se tam něco bude dít. Bude nová práce pro lidi. Podobně jako v areálu bývalé cihelny, která rovněž ožila,“ komentuje dění v katastru Hostomic starosta.

Postavit centrum s sebou přinese navýšení dopravy v dané lokalitě. To, že by nákladní auta městys zahltila, se jeho vedení nebojí. Dotyčné území leží na jihozápad od Hostomic, asi pět minut jízdy z Teplic směrem na Bílinu po silnici I/13. „Areál je přímo u odbočky ze silnice, takže doprava z něj a do něj nebude nikde zajíždět dovnitř obce,“ slibují zástupci developera.

V současné době je v areálu v provozu recyklační linka na stavební materiály. Ta mele beton na prášek. Většinu území pokrývají betonové desky a skladuje se tu recyklát. Po vyčištění oblasti se staré betonové desky naposled přemelou a použijí na zpevnění území pro novou budovu. Dokončená pak nabídne přes 30 000 metrů čtverečních plochy pro podnikání.

„Výše investice do dokončené budovy přesáhne půl miliardy korun. Lokalita je ideální pro nájemce, kteří ji využijí jako zázemí pro e-shop, drobnou logistiku nebo nerušivou lehkou výrobu,“ říká spolumajitel Accolade Milan Kratina.

V minulosti zde řadu let fungovala sklárna Kavalier. S jejím zánikem přišlo o práci téměř dvě stě lidí. Podle developerské společnosti Panattoni by v novém halovém komplexu mohlo vzniknout na 300 pracovních příležitostí ve výrobě a bezmála dalších 200 v administrativě. Pavel Sovička i Milan Kratina ale shodně upozorňují, že v konečném provozu může být počet pracovních míst nižší.

Sklárny Kavalier Sázava, největší domácí výrobce varného skla, ukončily výrobu ve svém závodě Hostomice na Teplicku okolo roku 2002. Závod nejprve přerušil výrobu zkumavek, elektronkových baněk, tabletových rourek a lahviček. Pak se tam vyráběl pouze křemičitan, což je surovina pro další chemické zpracování při výrobě skla.