Babiš to zopakoval před středečním jednáním vlády. S ministrem průmyslu Tomášem Hünerem (za ANO) chce probrat jeho jednání s těžaři a jeho návrh dodatku k memorandu.  

Podle Babiše nepostupoval správně, když nejprve neinformoval vládu, jak měl za úkol. Babiš zopakoval své přání, že lithium má těžit

"Chceme zjistit, kolik toho lithia máme. Chceme dát úkol Diamu, aby začal dělat průzkum," uvedl Babiš. Dodal, že zná zahraniční firmy, které by chtěly zpracovávat lithium v České republice. Jde podle něj o korejskou a belgickou firmu, nejmenoval je ale.

Ve vztahu k memorandu, které uzavřel Hünerův předchůdce loni na podzim, je podle Babiše třeba postupovat tak, aby nebyl stát žalovatelný. "My, kdybychom nyní smlouvu vypověděli, bychom řekli, že je platné. Já říkám, že je neplatné," uvedl.

Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři řekl, že Česko uzavře do týdne k memorandu dodatek. "Je to nějaký návrh o tom, že je to neplatné. Musíme přesně formulovat ta slova," konstatoval Babiš. V souvislosti s investicemi, které už firma do průzkumu dala, uvedl, že jde o riziko podnikání. Opakovaně zdůraznil, že nejde o australskou firmu.

EMH v lednu oznámila, že poskytla českým úřadům právní analýzu dokládající, že je australským podnikatelským subjektem. Podíl australských akcionářů na kapitálu společnosti podle ní činí více než 82 procent. Generální ředitel EMH Keith Coughlan už v říjnu řekl, že EMH je společností se sídlem v australském Perthu. Jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými sněmovními volbami. Memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. V týdnu před volbami se kvůli němu sešla mimořádně Sněmovna. Čtvrteční jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.