Oproti loňsku pořádá svaz výstavu spolu s Muzeem skla a bižuterie a jabloneckým Eurocentrem bez ekonomické účasti úřadu Libereckého kraje. Jeho podporu ale mají. „Loni to bylo poměrně pestřejší," uvedla jedna z návštěvnic, která ale na druhou stranu vysoce hodnotí doprovodný program.

Některé firmy vystavují a především prodávají i to, co nejde na český trh, ale vyvážejí do ciziny. K vidění jsou tak velmi atraktivní kolekce.

Kdo nic nechce koupit, má se rozhodně na co dívat. Velkou atrakcí jsou hlavně sklářské pece – jedna pro výrobu foukaného skla a druhá pro předvádění tradičního mačkání skleněných bižuterních kamenů z rozžhavených sklářských tyčí.

Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet tradiční lidovou techniku podmalby na skle nebo se seznámit s výrobou skleněných vitráží. U kahanů se foukají a táhnou skleněné figurky, své umění výroby kovové bižuterie předvádí pasíři, a to včetně výroby černé bižuterie. Nechybí ani zdobení vánočních ozdob a představují se také málo známé odvětví bižuterní výroby, kterým je například zhotovování umělých květin.

Čím pozvete lidi 
na výstavu 
Křehká krása?

Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie Jablonec

Všechny děti zvu na hrátky s princeznou. Jsou připraveny krásné soutěže a krásné ceny. Děti mohou navlékat, malovat, přebírat se v korálcích.

Milan Kohout, JBX Promotion, Svaz výrobců skla a bižuterie

Stojí za to vidět, že česká bižuterie žije a stále vypadá velmi skvěle. Rozhodně máme co nabídnout nejen českému trhu ale ve světě.

Dagmar Havlíčková, kurátorka Muzea skla a bižuterie Jablonec

Pozornosti by neměla ujít mezinárodní výstava Zrcadlení pěti polských sklářských výtvarníků a deseti českých. Najdou ji ve výstavním pavilonu.

Marta Procházková, ředitelka Eurocentra

Mohou tady strávit celý den. Mohou si koupit bižuterii, zkusit vyrobit bižuterii, mohou si zasoutěžit, něco dobrého tady ochutnat ze zahraničních produktů a taky hledat střevíček od Blanky Matragi.