Lidé jí říkali „prase“. Její karoserie měla odrážet kosmický věk 50. let minulého století. Po silnici svištěla až 80 kilometrovou rychlostí. Řeč je o Čezetě, tedy skútru, který před šedesáti lety začala vyrábět firma Česká zbrojovka.

Tento legendární stroj se po desítkách „hluchých“ let vrací opět na scénu a je u toho i porcelánka Royal Dux v Duchcově. Ta si připravila pro festival Designblok, který se koná tento týden v Praze, sošku Milenci s Čezetou.

„Čezeta Motors předvede na festivalu svůj stroj poháněný elektrickou energií v novém kabátě. Akce proběhne společně s hotelem Josef v pražské Rybné ulici a bude u toho i duchcovská porcelánka,“ vysvětlila Libuše Maxová, mluvčí společnosti Český porcelán, pod kterou Royal Dux spadá.

Odlít sošku nebyl pro porcelánku vůbec problém. „Formu jsme měli. Je to návrat k úspěšným výrobkům, které vznikaly v Duchově v padesátých a šedesátých letech. Jako první z figur z daného období jsme letos v létě vyrobili právě Milence s Čezetou,“ přiblížila Maxová.

Velmi slušný ohlas zaznamenala soška v září na 8. Ústeckém dnu porcelánu. „Zabodovala tam. Pozitivně na ni reagovali nejenom vyznavači historických vozidel,“ dodala mluvčí porcelánky.

Skutečná Čezeta přitahovala pozornost třeba tím, že byla rozpoznatelná na první pohled. Aerodynamická karoserie odrážela „kosmický věk“ padesátých let a vyvolávala představu cesty ke hvězdám. Celý design z dílny motocyklového a leteckého inženýra Jaroslava Františka Kocha byl ve své době naprosto revoluční. Stroji pro jeho velikost lidé neřekli jinak než „prase“.

Čezetu v novém kabátě představí společnost v hotelu Josef v rámci Designbloku. Na expozici se podílí i duchcovská porcelánka.

„Obrátila se na nás manažerka hotelu, abychom vše doplnili právě našimi figurami Milenců s Čezetou. Tedy nejenom interiér, ale i výstavní expozice hotelu a výrobců Čezety 506, které se stanou součástí prestižního pražského veletrhu. Na něm se bude prezentovat elegance, výkon a řemeslné mistrovství,“ sdělil ředitel duchcovské porcelánky Radislav Feix. První várka porcelánových figur směřujících do Prahy je v bílém a šedo-růžovém provedení.

Pražský festival designu Designblok proběhne od 25. do 29. října na několika místech hlavního města a přivítá celou řadu významných zahraničních hostů. Třeba španělského umělce a designéra Jaimeho Hayona, který navrhl různá svítidla pro Metalarte a spolupracoval se společnostmi Swarovski a Baccarat.