„Většina našich prodejců se přizpůsobila a provozují své obchody dál,“ řekl předseda svazu Vietnamců Ústeckého kraje Trinh Van Minh.

PROBLÉMY S TECHNIKOU

Pravdou však je, že některé prodejny skončily. „Někde měl třeba jeden provozovatel dvě prodejny. Jedna mu tolik nešla, tak ji zavřel. EET ten konec jen urychlila,“ dodal Trinh Van Minh.

Ze začátku měli vietnamští obchodníci problémy s technikou. Některé firmy však zareagovaly operativně a naprogramovaly pokladní systémy i do vietnamštiny.

Kvůli EET prý nedošlo ani ke zdražení. „Ceny určují jiné faktory. Někde obchody fungují jako večerky, tak se může zdát zboží dražší, ale je to dáno tím, že je delší otevírací doba a jsou větší náklady na provoz,“ uvedl předseda svazu Vietnamců.

Ilustrační snímek.
Vánoční nákupy se blíží, e-shopy letos opět dosáhnou rekordních obratů

Počet vietnamských obchodníků v Česku se odhaduje na 20 tisíc a jejich tržby mohou mezi maloobchodníky činit až 70 procent. Na konci loňského roku mělo v České republice trvalý pobyt přes 48 tisíc Vietnamců, v Ústeckém kraji jich je asi 8 tisíc.

„Na Teplicku Vietnamci provozují asi 300 až 400 prodejen. Ctíme české zákony, pracujeme a naše děti chodí do školy. Je nám tady dobře,“ pronesl Trinh Van Minh.

Podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu musí evidovat tržby od 1. března, majitelé restaurací a ubytování už skoro rok. Podle hospodského Pavla Benka z Teplic narostla se zavedením EET denní administrativa, k omezení hostů ale nedošlo.

Trochu jich ubylo poté, co začal platit zákaz kouření v restauracích, provoz ale běží dál. „Střídáme se s manželkou, občas nám vypomáhá brigádnice,“ říká hospodský, který má pivnici v Proseticích.

BUDOUCNOST NEJISTÁ

Do EET se zapojilo zhruba 159 tisíc podnikatelů, zákazníkům vydali 3,3 miliardy účtenek. Třetí fáze EET začne 1. března 2018 a bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí vybraní řemeslníci i další služby.

Vlaky do hor na trati Most - Moldava využívá spousta turistů i sportovců.
Mašinky má nově podporovat Spolek lokálních drah. Vznikne na Moldavě

Jestli se tento plán skutečně naplní, není v tuto chvíli úplně jasné. Vše bude záležet na nové vládě, přičemž některé strany prosazují úplné zrušení EET. Nedávno však zákonodárci odhlasovali výjimky: EET se nově nebude vztahovat na předvánoční prodej ryb a na nevidomé a hluchoslepé podnikatele. Obě výjimky budou dočasné.

„Vynětí se bude vztahovat na období 14. až 24. prosince, a to na všechny druhy provozoven, ve kterých se budou zabíjet, porcovat a prodávat sladkovodní ryby,“ informovalo ministerstvo financí.

Výjimka pro nevidomé skončí ve chvíli, kdy budou pro těžce zrakově postižené zpřístupněny příslušné informační systémy, tedy internetová aplikace Elektronická evidence tržeb a Daňový portál. Další podmínkou pro zrušení nařízení bude skutečnost, že se na trhu objeví pokladní systémy přizpůsobené pro těžce zrakově postižené podnikatele.

Tradiční slet andělů se konal před OC Galerie na Náměstí Svobody.
FOTO: Andělé se slétli do Teplic