Sklářského giganta reprezentoval devět let přímo v Bruselu, ale pak šel v Tisé s kamarádem Jardou, rovněž vášnivým lezcem, na pivo a bylo rozhodnuto. Tomáš Riese opustil zlatou klec, kde pravidelně stoupal na manažerských pozicích výš a výš, a začal podnikat.

„Byl jsem tehdy z korporátu vyhořelý, zmačkaný a výsledkem bylo zásadní rozhodnutí. V listopadu 2016 vznikla firma a o tři roky později jsem dal původnímu zaměstnavateli, u něhož jsem řídil velké mezinárodní projekty, výpověď. Byl to šok, když vám najednou po těch letech stabilně nechodí slušná výplata,“ popisuje Tomáš nelehké začátky.

První running sushi v Teplicích otevře síť restaurací Tenmanya. Na snímku Tenmanya Šantovka v Olomouci.
Running sushi v Teplicích? Bude o něco později, než se očekávalo

Začínal klasicky v garáži, nebo spíše v takové kůlně na dřevo, a teprve pak přišla na řadu první dílna. „Rok a půl jsme se jen učili cestou pokus omyl, já do toho investoval peníze a kamarád svůj veškerý čas. První zakázky jsme získali až v dubnu 2018,“ pokračuje Tomáš Riese.

Lezení je pro něj všechno

Absolvent teplického gymnázia a fakulty podnikové ekonomie na Technické univerzitě v Liberci k lezení tíhnul od dvanácti let a již o dva roky později lezl po skalách sám. Kvůli své lezecké vášni bydlí v Tisé v blízkosti pískovcových stěn a tento koníček je tak pro něj hned po rodině druhý nejdůležitější.

„Odpovídá tomu i trávení mého volného času, rodinné dovolené či plány do budoucna. Když si potřebuji vyčistit hlavu, mrknu z okna na počasí a za pár minut jsem u skály. Pocházím z Dubí, pak jsem žil v Duchcově a nyní v Tisé. Severní Čechy jsou krásné i kvůli blízkosti Krušných hor. Pro podnikání je ale tento drsný kraj, pokud jde o nájmy či shánění lidí do výroby, ideální,“ říká pětačtyřicetiletý Tomáš.

Špičkové lezecké chyty bodují v Evropě i ve světěŠpičkové lezecké chyty bodují v Evropě i ve světěZdroj: se svolením Tomáš Riese

Barevné chyty z VirginGrip je možné vidět v pražských Letňanech, na lezecké stěně Hudy v Ústí, v centrech Hangár v Brně a Ostravě. Firma se ale prosazuje i v menších lezeckých arénách jako třeba v Jirkově, Kladně či Slaném. Přesto tvoří Česko jen asi pět procent jejího obratu, zbytek produkce jde do celého světa. Firma jich nabízí několik set druhů.

„Je to i proto, že v Čechách se úspěch neodpouští. Oslovili jsme třeba německého dodavatele, kde jsme chtěli vyvinout vlastní materiál pro výrobu a od té doby úspěšně spolupracujeme. Společně jsme vyvinuli vlastní, zcela nový ekologicky šetrný polyuretanový materiál. Ekologický aspekt je pro náš byznys klíčový, což zohledňujeme i při výrobě. V Čechách moc lidí nevěří, že můžete dělat světový a kvalitní produkt, a tak je někdy jednodušší dodávat do Japonska nebo Jižní Koreje než na pražské lezecké stěny,“ zamýšlí se majitel úspěšné firmy a zároveň táta sedmnáctileté dcery a o tři roky mladšího syna.

Byznys se dá dělat i od stolu

Dnes už není nutné kvůli podnikání létat po světě. „Doba je jiná a vše lze dohodnout on-line nebo přes sociální sítě, čemuž pomohl i covid. Já sice nejsem generace, která je na sociálních sítích doma, ale obsluhuje nám je řada mladých spolupracovníků. Každý rok je pro nás klíčový veletrh v Německu, což je největší akce svého druhu na světě a tam se prezentujeme.“

Dohrávka 18. kola: Teplice - Olomouc
Skláři na dostřel skupině o titul. Frťala v útrobách Stínadel krotí euforii

Celosvětová pandemie byla pro VirginGrip katastrofa. „To byla naprostá stopka a během dvou měsíců jsme najednou měli nula objednávek. Začali jsme vyrábět dětské lezecké stěny, takové stavebnice včetně nářadí vhodné třeba i do dětských pokojů. Během covidu jsme vyráběli i nábytek, prováděli stavební práce. Sáhli jsme si na dno,“ vzpomíná majitel firmy s 15 zaměstnanci.

Od doby, kdy začal podnikat, prý ještě nikdy nebyla optimální situace „Trable s dopravními náklady, válka na Ukrajině, ceny energií, chybějící euro v české ekonomice, covid či nedostatek vstupních materiálů. I přesto každý rok rosteme,“ zůstává Tomáš optimistou.