Jejich vynález asi nikdy nedosáhne věhlasu penicilinu či parního stroje, ale i tak můžou být spokojeni. Jejich zlepšovák totiž uleví plicím mnoha tisícovek lidí. Řeč je o provozních zámečnících Jiřím Filipovském a Janu Holém z ledvické úpravny uhlí. Tato dvojice vymyslela a přímo v dílně sama vyrobila prototyp šnekového míchače odprašků pro zpracování odsátého uhelného prachu.

Během náročných zkoušek se nově vyvinutý míchač osvědčil a začal se vyrábět. Severočeské doly, pod které úpravna spadá, plánují míchač nasadit i u dalších průmyslových vysavačů. Tvůrce zlepšováku to těší. „Náš cíl byl jediný snížit prašnost na našem pracovišti a tím pádem i v blízkém okolí úpravny. Každé zrnko prachu se počítá a lidé na Ledvicku to ocení,“ řekl Jiří Filipovský.

PROTOTYP UŽ FUNGUJE

Prototyp míchače už funguje v hlubinném zásobníku II. „Tamější vysavače sice měly standardní míchače odprašků, ty se však ve specifickém úpravárenském provozu neosvědčily. Oddělený uhelný prach dál vířil a vznikala sekundární prašnost, o kterou v úpravně nikdo nestojí,“ sdělil vynálezce.

Svůj nápad na omezení prašnosti začal loni uvádět v život za pomoci kolegy Jana Holého. Během dvou měsíců vytvořili model ojedinělého zařízení pro míchání uhelného prachu.

„Odsátý prach se v něm smočí vodou tak, aby se nelepil, a po důkladném promíchání utvoří homogenní kašovitou hmotu, kterou je možné přimíchat do toku uhlí k dalšímu úpravárenskému zpracování. Celý vtip je v tom, že té vody tam musí být tak akorát. Ani málo a ani hodně. Uhlí je dost mastné a prach je výbušný. To vše jsme museli brát při testech v potaz,“ dodal Filipovský, který má s problematikou úpravy uhlí více než třicetileté zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že se zařízení osvědčilo, tak ho nechaly doly v dílnách vyrobit. „Díky vysoké účinnosti se výhledově počítá s nasazením nových míchačů u všech průmyslových vysavačů,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Vynález tandemu Filipovský & Holý není ale jediný, kterým se můžou pochlubit šikovné ruce a chytré hlavy lidí ze severu Čech. Nejznámější je objev Nanospideru, tedy stroje na výrobu nanovláken. Jeho výrobce, liberecká firma Elmarco, otevřel světu cestu k průmyslovému využití nanotechnologií.