Jejich vynález asi nikdy nedosáhne věhlasu penicilinu či parního stroje, ale i tak můžou být spokojeni. Jejich zlepšovák totiž uleví plicím mnoha tisícovek lidí. Řeč je o provozních zámečnících Jiřím Filipovském a Janu Holém z ledvické úpravny uhlí. Tato dvojice vymyslela a přímo v dílně sama vyrobila prototyp šnekového míchače odprašků pro zpracování odsátého uhelného prachu.

Během náročných zkoušek se nově vyvinutý míchač osvědčil a začal se vyrábět. Severočeské doly, pod které úpravna spadá, plánují míchač nasadit i u dalších průmyslových vysavačů. Tvůrce zlepšováku to těší. „Náš cíl byl jediný snížit prašnost na našem pracovišti a tím pádem i v blízkém okolí úpravny. Každé zrnko prachu se počítá a lidé na Ledvicku to ocení,“ řekl Jiří Filipovský.

PROTOTYP UŽ FUNGUJE

Prototyp míchače už funguje v hlubinném zásobníku II. „Tamější vysavače sice měly standardní míchače odprašků, ty se však ve specifickém úpravárenském provozu neosvědčily. Oddělený uhelný prach dál vířil a vznikala sekundární prašnost, o kterou v úpravně nikdo nestojí,“ sdělil vynálezce.

Svůj nápad na omezení prašnosti začal loni uvádět v život za pomoci kolegy Jana Holého. Během dvou měsíců vytvořili model ojedinělého zařízení pro míchání uhelného prachu.

Zimní radovánky ve Sport centru Bouřňák.
Lyžařské areály hlásí připraveno, ceny zůstávají skoro stejné

„Odsátý prach se v něm smočí vodou tak, aby se nelepil, a po důkladném promíchání utvoří homogenní kašovitou hmotu, kterou je možné přimíchat do toku uhlí k dalšímu úpravárenskému zpracování. Celý vtip je v tom, že té vody tam musí být tak akorát. Ani málo a ani hodně. Uhlí je dost mastné a prach je výbušný. To vše jsme museli brát při testech v potaz,“ dodal Filipovský, který má s problematikou úpravy uhlí více než třicetileté zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že se zařízení osvědčilo, tak ho nechaly doly v dílnách vyrobit. „Díky vysoké účinnosti se výhledově počítá s nasazením nových míchačů u všech průmyslových vysavačů,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Vynález tandemu Filipovský & Holý není ale jediný, kterým se můžou pochlubit šikovné ruce a chytré hlavy lidí ze severu Čech. Nejznámější je objev Nanospideru, tedy stroje na výrobu nanovláken. Jeho výrobce, liberecká firma Elmarco, otevřel světu cestu k průmyslovému využití nanotechnologií.

Košťany se pyšní novou zvoničkou.
FOTO: Sto let od vzniku republiky oslavili v Košťanech novou zvoničkou