Největší výrobce automobilových skel v Evropě, společnost AGC Automotive Czech z Chudeřic, investuje v příštích letech do spolupráce lidí a robotů miliony korun. Prvního kolaborativního robota, který práci vykonává společně s člověkem, firma zkušebně instalovala loni.

STAMILIONOVÁ INVESTICE

Příští rok pořídí dalšího a v následujících třech letech by do automatizace výroby autoskel, včetně těchto typů robotů, měla investovat až 100 milionů korun.

„Před deseti lety jsme automobilová skla vyráběli pomocí deseti robotů, letos nám už jich při výrobě pomáhá 74. Od loňska využíváme také prvního kolaborativního robota, který pracuje společně s člověkem. Je to cesta budoucnosti, kterou jsme se také u nás v Chudeřicích vydali,“ říká generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý.

Kolaborativního robota využívá firma pro přesné nanášení speciální látky na automobilové sklo. „Robot zajišťuje pracovní operace, které už nyní vzhledem k nárokům zákazníků na přesnost nejsme schopni uskutečnit lidskou prací. Nový robot, kterého chceme pořídit v příštím roce, bude společně s naším zaměstnancem spolupracovat na přidávání speciální látky, tzv. primeru na přídavné díly, které následně instalujeme na autoskla,“ vysvětlil vedoucí engineeringu a údržby Jiří Mudra.

Obchůdky v Proboštově. Vietnamská večerka.
Rohlíky a chleba prodávají dál. EET vaz Vietnamcům nesrazila

Podle personálního ředitele firmy Tomáše Brokeše je každý robot schopný nahradit jednoho až dva lidi v každé pracovní směně. „Přesto naše společnost za poslední dva roky vytvořila na 1000 pracovních míst,“ dodal Brokeš.

NEDOSTATEK KVALIFIKOVANÝCH PRACOVNÍKŮ

I na letošním tradičním setkání ředitelů firem Krupské průmyslové zóny se hovořilo o robotizaci. A to v souvislosti s hlavním problémem, s nímž se firmy potýkají. Tím je nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Chybí především mechanici, elektrikáři a také skladníci, což způsobuje fluktuaci, přeplácení a přetahování zaměstnanců mezi firmami.

O tom, že robotické ruce u nich nahradí manuální práci, hovořil Karel Hlaváček z firmy Yusen Logistics. Propouštění zaměstnanců ale firmy v této souvislosti rozhodně neplánují. Naopak, spolehlivé zaměstnance si chtějí udržet. Lidi, které ušetří robotizací, využijí k další expanzi.

Kolaborativní roboti jsou zařízení, která dokáží při různých výrobních operacích spolupracovat s lidmi.  Firmy je využívají především při těžké manipulaci nebo při opakujících se operacích, u kterých je velmi důležitá naprostá přesnost,  jakou  lidé nejsou schopni zajistit.