Shořel majetek za 10 milionů korun. Zachránit se podařilo věci za 7 milionů. Dva lidé zemřeli a zranil se jeden hasič. Taková je bilance hasičů na Teplicku za minulý rok.

80 PLANÝCH POPLACHŮ

Kromě požárů hasiči zasahovali u dopravních nehod nebo pomáhali při ohlášených únicích plynu. 80 případů do svých statistik zapsali jako planý poplach, tedy že po příjezdu na místo k ohlášené události nemuseli zasahovat nebo si z nich volající udělal legraci.

Podle pojišťoven napáchal oheň vloni na severu Čech více škody než vichřice a krupobití. „Výše škody při požárech záleží vždy na okolnostech. Hasiči se samozřejmě snaží být na místě co nejdříve po ohlášení,“ říká mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Požárů v teplickém okrese bylo vloni 266. Jeden z největších přišel až v závěru roku. Několik dnů před Vánocemi shořel v Krupce nový dům, a to kvůli technické závadě na elektroinstalaci. Rodina se prakticky během pár minut ocitla na ulici.

„Čerstvě zkolaudovaný dům zachvátily plameny, obydlí jim shořelo doslova před očima,“ vzpomíná na prosincovou událost starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Požár rodinného domku v Krupce Unčíně
Krupka vyhlásila veřejnou sbírku pro rodinu, které před Vánocemi shořel dům

Případ shořelého domu vyvolal v Krupce vlnu pomoci. Dárky přinesli dětem spolužáci, pomohlo i město, které rodině okamžitě poslalo dvacet tisíc korun na nejnutnější potřeby. Posléze vznikla i sbírka. Lidé mohou posílat peníze na transparentní účet města.

Podle Rostislava Kadlece z krupské radnice už na účet přišlo přes 130 tisíc korun. „Sbírka potrvá do poloviny letošního roku, pak to uzavřeme,“ upřesňuje zástupce města.

Rodině pomohli také někteří zaměstnanci firmy Knauf v Krupce. Vybrali mezi sebou 45 tisíc korun jako část ze své odměny za zlepšovací návrhy v rámci firmy. Vedení továrny na izolace zároveň rodině zdarma poskytne izolační materiál do střešní konstrukce při obnově jejich domu.

NEJVÍCE POŽÁRŮ BYLO O VÍKENDU

Nejvíce požárů se vloni stalo o víkendu. K těm nejtragičtějším s největšími škodami patřily ty v domácnostech, což byl i případ plamenů v bytě ve Štúrově ulici v Teplicích, kde vloni v říjnu zemřel čtyřletý chlapec.

Podle vyšetřovatelů požár způsobila manipulace s otevřeným ohněm. „Za viníka označují přítele matky dítěte, který ho měl zrovna v bytě na starosti,“ konstatuje Daniel Vítek z teplické policie.

Při požáru bytu ve Štúrově ulici zemřel čtyřletý chlapec. Policisté spolu s hasiči ohledávali místo požářiště.
Za smrt chlapce může podle policie přítel jeho matky. Hrozí mu 8 let za mřížemi

Tragicky skončila vloni v srpnu nehoda v Soběchlebech. Řidič tu s autem narazil do pilíře mostu, přičemž vůz po nárazu okamžitě začal hořet.

Likvidaci plamenů v případě dopravního prostředku mají hasiči na Teplicku v záznamech výjezdů už i letos. V lednu shořel karavan v Dubí. Když hasiči přijeli k požáru na místo, nikdo u karavanu nebyl. Případ vyšetřuje policie.

Krajské operační středisko vyřídí na tísňových linkách ročně tisíce telefonátů. Ne vždy jde volajícímu skutečně o pomoc. Vtipálkové ale většinou nevědí, že za zneužití tísňové linky můžou dostat pokutu až 100 tisíc korun, nebo dokonce skončit před soudem.

„Lidé si pletou čísla třeba s linkou mobilního operátora. Volají, třeba když potřebují poradit s telefonem, a když zjistí svůj omyl, tak ihned zavěsí,“ popsal už dříve zkušenosti hasičů jejich mluvčí Lukáš Marvan.

Hasiči likvidovali požár karavanu v Dubí.
FOTO, VIDEO: Hasiči bojovali v Dubí s požárem karavanu