Hasičské jednotky postavily ve večerních a nočních hodinách ze středy na čtvrtek více než 10 norných stěn na řece Bílině. „Na hladině řeky byla zachycena bílá mastná zapáchající látka,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan.

Stěny jsou u Chemopetrolu Litvínov, u Rudolic, Chanova u Mostu, Hostomic a Želenic u Bíliny. Látka se totiž dostala až do Hostomic. Preventivní dvě stěny byly postaveny také v Ústí nad Labem – Trmicích.

Stěny jsou podle hasičů kontrolovány. „Látka bude od deseti hodin na norné stěně u Chanova zasypávána a jímána a odebírána do laboratoře, jedná se pravděpodobně o uhlovodíky,“ dodal Marvan. Na místě má být polcie ČR, zástupci životního prostředí a dalších orgánů.

Malé šedé flíčky se objevily až u norných stěn v Ústí nad Labem – Trmicích. Jednotka odebrala vzorek, jeho zápach připomínal benzín. "Jedná se ale o velmi malé množství, které netvoří žádnou vrstvu. Jednotka umístila před nornou stěnu sorbční hady, které by je měly zachytit. Městská policie z Trmic bude stěny dále monitorovat," uvedl Marvan.