V pondělí likvidovali hasiči požár sazí v komíně v obci Modlany. V minulých dnech hasičská jednotka likvidovala také požár sazí v komíně v ulici Hornická stezka v Krupce.

Některé výjezdy hasičů jsou v tomto období důsledkem právě špatné údržby komínů. Pravidelné vymetání sazí v komíně a vybírání odpadu by mělo být před topnou sezonou samozřejmostí.

„Při požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte hasiče a hlavně požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu,“ říká mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.

Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek. Roman Vyskočil, z teplické základny hasičů, z praxe uvádí, že počet požárů sazí v komíně má vzrůstající tendenci. Důvodem je především přechod lidí na tuhá paliva.

Ne všichni ale vědí, že komín pro plynová kamna a ten pro topení dřevem, není to samé. Mezi nejčastější příčiny požárů od komínů patří podle Romana Vyskočila technické závady, jako jsou spáry, špatně omítnuté komínové zdivo v půdních prostorech, zazděné trámy a promáčení a rozpad zdiva nevyvložkovaného komína.

Lidé by měli mít na paměti, že za nezávadný stav komínů nese odpovědnost správce nebo vlastník objektu.

Revize komínů mají být prováděny jedenkrát ročně a dvakrát za rok, jedná–li se o připojení zdroje tepla nad 50 kW.

Lidé na Teplicku by si měli podle hasičů dávat větší pozor na stav svých komínů. Vzhledem k tomu, že už čištění komínů není ze zákona povinné, záleží na každém majiteli domu, jak se k dané situaci postaví.

Hlavně kvůli nedokonalému spalování například vlhkého dřeva v kotlích na dřevo prý bývá podle odborníků komín silně zadehtován a usazeniny se pak mohou snadno vznítit.

Každý požár v komínu hlašte bez odkladu na hasičskou linku 150 nebo linku tísňového volání 112.