V pondělí 12. srpna 2002 ale ukázal svoji ničivou sílu horský potok Bystřice a pozadu za ním nezůstala ani říčka Bílina.
Vodní živel se valil z Krušných hor a bral s sebou tuny kamení, které v Dubí ničilo vše, co mu přišlo do cesty. Nejhůř dopadli obyvatelé lokality Horská Bystřice, především v ulicích Zahradní a Tovární. Obraz zkázy byl děsivý – zničené a vyplavené domy, rozbité komunikace, stržené mosty, podemleté stromy i jeden sloup s vysokým napětím, všude bláto, kamení a zoufalí a nešťastní lidé. Jeden z domů v Tovární ulici , kterému chyběla čelní stěna, vodní masa narušila natolik, že musel být zbourán.
Stejný potok páchal škody i o několik kilometrů dál v teplické čtvrti Trnovany. Tady příval vody nestačilo pohltit podzemní koryto potoka a výsledkem byly zaplavené a poničené silnice a kryt potoka.
Říčka Bílina, která se vylila z břehů, řádila zejména v Hostomicích. Tady vyplavila místní mateřskou školu a pod vodou zůstaly i desítky sklepů obecních a rodinných domů. V okolí Rtyně, kde se rozlila Bílina, zůstalo pod vodou kolem sedmdesáti hektarů luk a polí, záplavami byly postiženy také Kozlíky, Sezemice a Malhostice. Velvěty se ocitly na část dne bez proudu a zcela odřízlé od světa.
Uzavřeny byly i oba hraniční přechody Moldava a Cínovec.
Jakmile voda začala opadat, lidé se pustili do odklízení zkázy. Tehdejší starostka Dubí Jutta Kučerová požádala o pomoc při likvidaci následků více než stoleté vody armádu. Do Dubí přijelo pomáhat na šedesát vojáků základní služby z Mariánských lázní a Stříbra.
Současně probíhaly sbírky balené pitné vody, desinfekčních, mycích a hygienických prostředků, které lidé nosili a vozili na Český červený kříž v Teplicích.
Zahájeny byly i finanční sbírky, mezi prvními vložil na konto do banky částku 25 tisíc korun teplický Lion club. Lidská solidarita byla veliká.