KDY: čtvrtek 20. února, od 18 hodin
KDE: Hvězdárna Teplice
ZA KOLIK: neuvedeno

Nové přístroje umožňují stále dokonalejší pohledy do vesmíru. I ze Země můžeme konat dříve nemyslitelná pozorování – vidíme dokonce některé detaily na povrchu planetek v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem. Jedna z těch větších, planetka Hygiea, se díky tomu k všeobecnému překvapení ukázala být spíše trpasličí planetou. Ve čtvrtek 20. února o tom bude na teplické hvězdárně vyprávět člen mezinárodního výzkumného týmu, planetární astronom Miroslav Brož.

 Přístroje druhé generace jsou instalovány na dalekohledech VLT Evropské jižní observatoře (ESO). Přístrojem SPHERE s extrémní adaptivní optikou je možné zobrazení protoplanetárních disků, obřích exoplanet, ale i planetek naší sluneční soustavy. Při vzdálenosti řádově 100 milionů kilometrů se na 1 pixel obrazu zobrazí asi 3 kilometry, což už umožňuje rozlišit topografii povrchu planetek, větší krátery i albedové útvary, tedy místa s různou odrazivostí světla. „Pozorování čtvrté největší planetky hlavního pásu Hygiea bylo pro astronomy v tomto ohledu skutečně jedním z velkých překvapení,“ zve na přednášku koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

 Doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D., pracuje v Astronomickém ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se zabývá výzkumem planetárních soustav, protoplanetárních disků a numerickými simulacemi srážek planetek. Podílel se na interpretaci pozorování planetek adaptivní optikou VLT/SPHERE, v rámci mezinárodní spolupráce na velkém programu ESO (ID 199.C-0074).

 Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu ve čtvrtek 20. února od 18:00 hodi. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.