Před pár lety celý svět se zděšením pozoroval, jak se oběťmi řádění příslušníků Islámského státu v Iráku a Sýrií stávají nejen lidé, ale také starověké památky. Jednou z nich byla i mezopotámská městská pevnost Hatra. Ta byla založená v prvním století před naším letopočtem, svou jedinečností si dokonce vysloužila zápis do seznamu UNESCO. V roce 2017 dostaly město zpět pod kontrolu irácké vojenské jednotky, ovšem v tu chvíli už byla značná část chrámů poničená. V posledních letech je archeologové pilně obnovují a v chrámu Allat při restaurování našli opravdu jedinečný úlovek.

Sarkofág s mumií. Ilustrační foto.
V břiše egyptské mumie našli plod. Vědci už ví, jak se mohl uchovat

Výzdoba, kterou si archeologové všimli, poskytuje množství informací nejen o životě ve městě Hatra, ale také o dobovém chovu zvířat v dané oblasti. „Při restaurování odborníci zahlédli neočekávaný výjev nad vstupními dveřmi do chrámu, poničeného nejen příslušníky Islamského státu mezi lety 2015 a 2017, ale rovněž i zubem času. Kamenná výzdoba nad dveřmi zobrazuje křížence velbloudů," shrnuje stanice CNN.

Malé, ale bohaté

Vyobrazení kříženců velbloudů na chrámu je důležité pro pochopení způsobu života v dávném městě. „Dříve se vědci domnívali, že různé druhy velbloudů byly kříženy především v rozsáhlých říších. Toto nejnovější zjištění ovšem ukazuje, že tato praxe byla rozšířenější," vysvětluje web CNN. Město Hatra totiž bylo poměrně malou citadelou, vmáčknutou do sousedství mocné parthské říše.

To, že je zobrazení velbloudů umístěno přímo na chrámu, který byl zasvěcen bohyni Allat a v němž se nachází obří sochy tehdejších vládců městské pevnosti, pak poskytuje ještě další poselství. „Výzdoba komunikuje o přímém zapojení krále do chovu velbloudů a praktik křížení druhů," uvedl docent na Università degli Studi di Padova v Itálii Massimo Vidale.

Dvě sochy podobné sfingám byly původně asi osm metrů dlouhé
Archeologové objevili dvě kolosální sfingy. Skrývaly se uvnitř egyptského chrámu

Velbloudí výzdobu objevil právě jeho tým. Dříve si archeologové mysleli, že ornament nad vstupními dveřmi zobrazuje osm dromedárů, tedy velbloudů jednohrbých, a dva velbloudy dvouhrbé uprostřed. „Jenže když se Vidale a jeho kolegové podívali na umělecké dílo blíže, zjistili, že jsou zvířata na něm vymodelována tak, že spíše než dva velbloudy dvouhrbé připomínají velbloudí křížence," shrnuje CNN.

Šlo o přelomové zjištění. „Chovatelská prax křížení dvou druhů velbloudů byla známá a vedla k narození silnějších a odolnějších zvířat, které dokázali unést dvounásobně těžší náklady než oba druhy, ze kterých vznikli. Jenže velbloudi dvouhrbí, nutní pro křížení, museli být dováženi až z daleké střední Asie. A pokud se na chrámu objevují velbloudí kříženci, znamená to, že království Hatra bylo navzdory své nepatrné velikosti stále schopno tyto dvouhrbé velbloudy dovážet ze vzdálených stepí," konstatuje CNN.