K urnám už tento pátek a sobotu. Lidé na Teplicku si budou během dvou dnů vybírat nové složení zastupitelstva, které bude po dobu následných čtyř let vařit „polévku“ pro obyvatele ve městech a obcích v okrese. V pátek 23. září se bude volit od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 24. září od 8:00 do 14:00 hodin.

Komunální volby - ilustrační foto
Na Teplicku je z čeho vybírat. Rozhodovat o dění chtějí servírky či učitelé

Připomeňme si, jak to vypadalo před čtyřmi roky, kdy se komunální volby konaly naposledy. Na Teplicku přišlo během dvou volebních dnů k urnám přibližně 40 tisíc voličů, což představovalo volební účast 39 procent z celkového počtu těch, kteří mohli volit.

V Teplicích byla volební účast 33,8 procenta. Zvítězila tehdy ještě Kuberova ODS se ziskem 29,32 % (9 lidí v zastupitelstvu), v těsném závěsu pak Mráčkova Volba PRO! Teplice s 26,23 % (8 lidí v zastupitelstvu). Třetí skončilo ANO 2011 (18,46 %), kde byl lídrem Jiří Štábl. V zastupitelstvu získali křesla pro 5 lidí. Po dvou křeslech měly KSČM a SPD, jeden mandát získalo sdružení Pro zdraví a sport Teplice. ANO se svým výsledkem v Teplicích stalo bohatou nevěstou pro povolební vyjednávání. Jako nejreálnější se jevila koalice s ODS. Což se nakonec potvrdilo.

V Bílině zvítězilo ANO 2011, které získalo od voličů 27,92 %, což představovalo 9 křesel v zastupitelstvu. Pět lidí dostali do zastupitelstva Bílinští sociální demokraté a nezávislí, čtyři komunisté. O ostatní se rozdělili ODS (3), Nezávislí v Bílině – HNHRM (3), Moje Bílina (3) a Naše Bílina-Strana svobodných občanů (2). Historicky první starostkou Bíliny zastupitelé zvolili Zuzanu Schwarz Bařtipánovou z vítězného ANO 2011. Za místostarostku vybrali Marcelu Dvořákovou (ODS). Dosavadní představitel bílinské radnice Oldřich Bubeníček přešel do opozice. Na čtyři roky Bílinu ovládla koalice ANO, ODS a Moje Bílina.

Historie se opakovala

Například v Dubí se před 4 lety opakovala historie z roku 2014. Uskupení Severočeši-Dubí opět jednoznačně vyhrálo komunální volby (47,37 %, 9 mandátů). Na pozici starosty byl potvrzený Petr Pípal.

V Duchcově vyhrála ČSSD v čele se současným starostou Zbyňkem Šimberou (30,44 %, 8 mandátů). Na druhém místě skončila Šance pro Duchcov (14,25 %, 3 mandáty) a třetí pak ANO 2011 (13,25 %, 3 mandáty). Čtvrté místo brala KSČM (10,06 %, 2 mandáty).  Po jednom zastupiteli pak měla uskupení Žijeme Duchcovem – NK a TOP 09, Duchcov – město rovnosti, ODS, DSSS, SPD.

Volby. Ilustrační foto.
V Bílině se objevily „romské“ letáky proti Vandasovi. Mají být falešné

Starostou Krupky se po volbách v roce 2018 stal Zdeněk Matouš (ČSSD). Z povolebních vyjednávání tehdy vzešla velmi těsná, ale k prosazení plánů dostačující nadpoloviční většina koaličních partnerů ČSSD, Krupky naše město, SPD a Václava Krásy.

Do letošních voleb se na Teplicku nechalo zaregistrovat celkem 28 politických stran a uskupení. Například v Teplicích si to o hlasy voličů rozdá 6 stran. V Bílině 8 a Krupce 9. V Kostomlatech je jediné Sdružení nezávislých kandidátů – Za trvalý rozvoj obce.