Podle starousedlíků se nyní na Moldavě „žádné tlaky“ podobného charakteru před víkendovým hlasováním zatím nedějí. „Obecně jsou obyvatelé trochu na vážkách, zda má cenu k opakovanému hlasování znovu chodit. Je potřeba z naší strany udělat kampaň zaměřenou na účast,“ zmínila Eva Kardová ze sdružení SPOLU.

Starostka Moldavy Lenka Nováková krátce před loňskými komunálními volbami rozhodla o vyškrtnutí 46 lidí. Jako důvod uvedla, že v obci fakticky nežijí, nic tam nevlastní a nemají k Moldavě vůbec žádný jiný vztah. Někteří se podle ní přihlásili k pobytu zištně těsně před volbami, jiní tam zůstávali jako „černé duše“ z předešlých let. Předseda volební komise jim však v září volit umožnil.

Volební místnost v Moldavě.
Soud dal za pravdu starostce. Moldava bude znova volit, už bez "rychlokvašek"

Krajský soud pak na základě stížnosti o zmanipulování voleb rozhodl, že voliči vyškrtnutí ze seznamu neměli právo hlasovat. Podle zveřejněného závěrečného usnesení tím došlo k protizákonnému postupu okrskové volební komise a hrubému ovlivnění výsledků voleb. „Okrsková volební komise není v průběhu voleb oprávněna přezkoumávat oprávněnost vyškrtnutí osob obecním úřadem ze stálého seznamu voličů,“ napsal v usnesení předseda senátu Petr Černý. Sobotní opakované volby by se na základě závěrů soudního přezkoumání zářijového průběhu řádných voleb už měly obejít bez těchto „černých duší“.

Podle náměstka ústeckého hejtmana Jiřího Řeháka (Spojenci pro kraj) se v sobotu na Moldavě odehraje boj o demokratickou podstatu voleb v našem státě. „Skupina lidí si zde opět pomocí najatých „voličů“ dělá z nejzákladnějšího výdobytku demokracie – svobodných voleb – hlasování o ovládnutí obce s obrovským ekonomickým potenciálem. Je to tak malá obec, že 20 najatých neobčanů Moldavy může změnit (a v září změnilo) výsledky voleb. Zvýšená pozornost občanské společnosti alespoň trochu pomůže, doufejme, že se orgány činné v trestním řízení postaví proti zlu a manipulaci. Krajský soud tu odvahu už našel,“ vyjádřil se Řehák.