Kde konkrétně máte podezření?
Oznámení se týkala například podezření z umělého navyšování občanů v některých obcích, konkrétně se mělo jednat o Moldavu na Teplicku a Loučnou pod Klínovcem na Chomutovsku, údajného kupčení s hlasy, ke kterému mělo docházet v Teplicích a v Krupce, nebo výskytu falešného předvolebního letáku v Bílině.

Padla už nějaká obvinění?
Jeden ze zmíněných šesti podnětů se týkal podezření na kupčení s hlasy v Mikulášovicích na Děčínsku, v souvislosti s tímto případem jsme v pátek sdělili podezření z přečinu maření přípravy voleb a referenda 59letému muži, který je podezřelý, že slíbil nejméně dvěma osobám finanční hotovost až 500 korun za konkrétní volbu do zastupitelstva obce.

Jaké byly z pohledu policie dva volební dny?
Od páteční 14. hodiny, kdy se otevřely volební místnosti, jsme přijali celkem 11 podnětů a oznámení, které se týkaly průběhu voleb. Podněty byly přijaty od občanů, od členů volebních komisí, případně jsme se jimi začali zabývat na základě informací zveřejněných v médiích, nebo jsme vycházeli z vlastních poznatků získaných v průběhu voleb.

Mojžířská škola, kde podle aktivisty Brože mělo docházet k manipulaci s hlasy.
Nekonečný volební příběh v Mojžíři, policie opět šetří kupčení s hlasy

Čeho se prohřešky týkaly?
V pátek odpoledne 56letý muž ve volební místnosti v Kadani na Chomutovsku hlasitě požadoval po předsedovi komise podepsat vyjádření, že nemusí volit, případ evidujeme jako přestupek proti veřejnému pořádku, k narušení průběhu voleb v souvislosti s tímto případem nedošlo. Dvě oznámení se týkala podezření z porušení zákazu volební agitace v bezprostředním okolí volebních místností, ke kterému mělo dojít v Lounech a katastru obce Kryry.

Prověřovali jste i údajné kupčení?
Zbývajících osm případů se týká podezření z údajného „kupčení“ s hlasy voličů. Jeden podnět se týkal Ústí nad Labem, jedno oznámení jsme přijali v Lovosicích, jeden případ prověřujeme v Krupce a jeden v Bílině, zbývající čtyři podněty se vztahují na Teplice. Všechny podněty a oznámení přijaté před volbami i v jejich průběhu důkladně prověřujeme a získané informace budeme průběžně vyhodnocovat.