ANO získalo v zářijových volbách devět mandátů, ODS spolu s TOP 09 osm. Sestavení vedení radnice je výsledek povolební dohody právě těchto subjektů. Uzavřely koalici, čímž dalšího aspiranta na vedoucí pozice ve městě Volbu pro Teplice poslaly opět do role opozice. Koalice bude mít v 27členném zastupitelstvu 17 hlasů.

Zdroj: DeníkI když bylo vše domluvené předem, probíhala volba primátora na pondělním ustavujícím zasedání tajně. Štábl jako jediný navržený kandidát dostal 18 hlasů. „Pro mě to znamená jediné, osobně z toho cítím naprosto zásadní odpovědnost vůči městu a jeho občanům, a jsem proto připraven věnovat veškerý svůj čas práci pro město,“ okomentoval výsledek volby s poznámkou, že město Teplice přebírá v ne zrovna příliš přející době. Překážku v tom ale nevidí.

Zastupitelé poté zvolili další tři náměstky. Kromě už zmíněného Hanzy se další náměstkyní primátora stala Monika Peterková, která bude mít na starosti školství (oba dva jsou z uskupení ODS spolu s TOP 09). Trojlístek náměstků primátora v Teplicích doplnil Tomáš Hadviga z ANO. Na zastupitelstvu zaznělo, že bude zodpovídat za městskou hromadnou dopravu.

Radnice v Krupce.
Soud nedopadl, nového starostu v Krupce zvolí ve čtvrtek 10. listopadu

Kromě funkcí a resortů koalice také rozhodla o tom, zda bude mít dotyčný funkci ve vedení Teplic jako hlavní pracovní poměr, či nikoliv. Jako tzv. uvolnění, tedy s nárokem na plný plat, budou svoji funkci vykonávat primátor Štábl a náměstek Hadviga. Peterková a Hanza budou neuvolnění. Tento stav ale hned po volbě náměstků upřesnil Hanza slovy: „Neuvolněný neznamená, že nebude na radnici k dispozici a že nebude práci dělat se vší zodpovědností a naplno.“

Po volbě užšího vedení města přišla na řadu volba radních. Rada města Teplice zůstane devítičlenná. Složená je z pěti zástupců ANO a čtyř zástupců ODS spolu s TOP 09. I v tomto případě proběhlo hlasování tajně, i když se na základě koaliční dohody nepředpokládalo žádné překvapení, než bylo publikováno už při podpisu koaličního memoranda. Primátora a náměstky jako další členové rady doplnili Petr Najman a Ondřej Hampejs z ODS spolu s TOP 09. Z hnutí ANO se novými radními stali Eliška Tomášková, Vladimír Kossakowski a Petr Kohout.

Prvním a také zásadním úkolem nového vedení města je návrh rozpočtu pro příští rok. Nově zvolený primátor už při vyjednávání koalice uvedl, že Teplice si v tomto ohledu nevedou špatně a spolupráce vládnoucích stran funguje. Město vnímá Štábl jako ekonomicky velmi schopné. „Teplice jsou silné, ekonomicky zdravé a občansky vybavené kulturní město. Máme v rezervě prostředky na další investice do projektů, které v následujícím období ještě více zkvalitní život našich obyvatel,“ uvedl na zastupitelstvu už v roli nového primátora.

Obecní úřad Bžany.
Změna ve Bžanech. Starostou obce je Jakub Adamec, Ivana Horčicová už nechtěla

V 27členném zastupitelstvu Teplic mají na základě výsledku voleb své zástupce ještě další tři subjekty. Třetí ve volbách skončilo uskupení Volba pro Teplice, které s pěti získanými mandáty jako v předchozích letech skončilo v opozici. Čtyři zastupitele má SPD. Jednoho zástupce má sdružení Zdraví Sport Prosperita. Kontrolní výbor povede Jakub Mráček z Volby pro Teplice, v čele výboru pro dopravu, dotace a smart city usedne Adam Souček z Volby pro Teplice. Předsedou finančního výboru se stal Jan Hadraba (ODS spolu s TOP 09). Do zastupitelstva v Teplicích se tentokrát už nedostali komunisté, kteří měli v minulém volebním období dva mandáty.

Zastupitelstvo se konalo oproti jiným městům v okrese později. Soud se totiž po volbách zabýval stížností, která spočívala v návrhu na neplatnost voleb kvůli údajnému „kupování voličů“. Žádné kupčení s hlasy ale nebylo prokázáno. Podobně na tom je Krupka. Tam se ze stejného důvodu bude zastupitelstvo konat později. V plánu je na čtvrtek odpoledne. Nové vedení po volbách ještě nemá Moldava, kde nechal soud volby opakovat. Termín zatím není stanovený.