Proč přišli na výpravnou pohádku muži ve věku 20 až 50 let? „To je jednoduché. Zkrátka proto, že v ní hrajeme vojáky a bojovníky - jsme kompars,“ řekl dvacetiletý Robert Hajm, řemeslník z Mostu. „Dnes přišlo nevíc lidí z Ústí, ale třeba z Teplic je jich tu minimálně dvacet,“ soudil. „Já jsem jediný, kdo točil šermířské souboje s kaskadéry,“ tvrdil o filmu novozélandského režiséra Andrewa Adamsona (Shrek 1, 2, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň), natočeném podle slavné předlohy spisovatele C. S. Lewise. Tento autor byl sice současníkem profesora J. R. R. Tolkiena, autora trilogie Pán prstenů. Příběhy Lewise jsou ale méně komplikované, více určené dětským čtenářům.
Premiéru si komparsisté, a na akci se jich sešlo více než osmdesát v černých tričcích s logem filmu, doslova vychutnali. Přijeli na ni limuzínou, od auta až k pokladně kina si natáhli rudý běhoun jako na festivalu v Cannes či v Benátkách nebo Berlíně. Alespoň na chvíli se tak ocitli v rolích filmových hvězd.
„Ta trička jsme nedostali, ale koupili jsme si je od herců,“ prozradil ještě Robert Hajm. „Důvod, proč tu nejsme ve svém filmovém oblečení, je jasný. Nic z toho, z brnění, helem, bot ani ze zbraní, jsme si nemohli nechat,“ řekl smutně komparsista z Mostu.
„Jsem rád, že jsme se tu po roce od začátku natáčení sešli,“ vzpomínal na vznik pohádkového a fantasy velkofilmu USA Jiří Brablec z ústecké čtvrti Střekov. Také on točil čtyři měsíce ohromující bojové scény na loukách u obce Neznabohy nedaleko Ústí, kterou si americký filmový štáb před rokem vybral pro scény z bitev. Také proto jej mrzí, že na jeho kolegy na slavnostní premiéře v Praze už „nezbylo“ místo. „Nejsme pro ně VIP osobnosti,“ řekl s hořkostí v hlase. Ale smutek hned zase přebila radost ze setkání s kamarády, s nimiž se rok neviděl. „V bitvách jsem během natáčení minimálně šestkrát umřel, zabili mě,“ ohlédl se za vznikem snímku další komparsista, mladík z Děčínska. „Doufám, že se ve filmu poznám,“ věřil před premiérou.
Svalovci v černých tričcích a s tmavými brýlemi ale mezi běžnými návštěvníky pohádky, většinou rodiči s malými dětmi, či samotnými školáky, vypadali dost neobvykle.
„Natáčení poblíž Ústí i v bývalé Jugoslávii, při kterém jsme zažili velká vedra i slušnou zimu, byla krásná dřina,“ tvrdil Robert Hajm. „Mnozí z nás se zabývají historickým šermem a vydělají si dost jako manažéři nebo majitelé firem. Kvůli penězům do takového projektu určitě nešli. Chtěli zkrátka být u toho – a teď mají zážitek na celý život,“ dodal Robert Hajm.
Druhý díl příběhu o pohádkové zemi Narnii, česky nadabovaný snímek, hraje ústecké kino Hraničář od 15.00 a 17.30 hodin až do středy 25. června. „Film budeme promítat o prázdninách. Děčínské publikum jej u nás uvidí od 17. do 23. července,“ uvedl Jan Jindra z děčínského kina Sněžník. Podle Martina Nola z mosteckého kina Kosmos pak uvidí Mostečané film Letopisy Narnie: Princ Kaspien od 21. do 27. srpna.