Gigantická oranžová část lidských útrob svítí do dáli z tmavého zákoutí obchodního domu Forum. „Co mě čeká uvnitř?“ v duchu si říkám. „Snad ne nějaké názorné ukázky nádorů,“ doufám a vstupuji odhodlaně do tunelu.
Po ruce mám průvodkyni, která mi ke každému obrázku střevní choroby podává odborný výklad. „Pozor na polypy,“ varuje mě Jitka Vávrová, studentka medicíny, před oranžovými balony houpajícími se nad mou hlavou. Vážně dodává: „Právě z polypů se může po letech rakovina vyvinout.“
Po chvilce už i hloučky studentů poslouchají ve střevě slova o krvácení z konečníku. „Poznatky mi přišly zajímavé a vůbec celé to velké provedení, kterým můžeme procházet,“ chválila formu osvětové kampaně Eliška Mračková, studentka ekonomického lycea na Střekově.
Rakoviny tlustého střeva se obává.
Její spolužačka Jordanka Horčičková by kolonoskopii, endoskopické vyšetření tlustého střeva, prý podstoupila. „Pokud bych měla nějaké pochybnosti, tak určitě. I když se bojím každého vyšetření,“ řekla rozhodně Horčičková.
Putovní kampaň, která navštěvuje řadu měst, má probrat z falešné iluze jistoty svého zdraví nejohroženější skupinu. Těmi jsou lidé nad 50 let. V naší republice máme výhodu screeningových programů, které jsou zdarma, a přesto lidé zbytečně umírají.
„V Ústeckém kraji je ročně diagnostikováno více než 300 nově nemocných karcinomem tlustého střeva a téměř 200 jich každoročně umírá!“ uvedla statistiku Pavla Šlosserová, ředitelka občanského sdružení Onkomaják, jenž tuto akci pořádá.
Vyšetřením, které sice nepatří k nepříjemnějším, prošel i kreslíř Petr Urban. Z videozáznamu z místa činu potvrzuje, že obavy rozhodně nejsou na místě. „Umírat na rakovinu tlustého střeva je hodně špatné,“ uzavřela budoucí lékařka Vávrová.
V obchodním centru Forum bude maketa střeva až do neděle.
Zpracovala Kateřina Drozdová