V říjnu loňského roku nahrál Pavel společně se slovenskou romskou cimbálovou kapelou Romano Stilo temperamentní album Gipsy way. Toto CD, na kterém znějí cikánské, maďarské a rumunské lidové skladby a také skladby skladatelů Pabla Sarasateho, Johannesa Brahmse či Arama Chačaturjana, získalo již po dvou měsících prodeje Zlatou desku Supraphonu za 5 500 prodaných kusů!

Pro velký zájem Pavel Šporcl a Romano Stilo rozjíždí velké podzimní turné (září - prosinec), při kterém navštíví jedenáct velkých měst po celé republice. Celkem si tuto „netradiční energickou kombinaci interpretů a jejich hudby“ poslechne na osm tisíc lidí.

Pavel Šporcl o svém turné říká: „To letošní turné bude jedinečné a jsem rád, že na něm budu hrát se svými novými kamarády z cimbálové cikánské kapely. Vždy, když jsme společně hráli na koncertě, mělo publikum tendenci vstávat ze židlí, křičet bravo a tancovat. Doufám, že se nám něco podobného, umocněno velkoplošnou obrazovkou a světly, podaří také, a že posluchači budou spokojeni.“

ROMANO STILO hrají ve složení:
Marek Rajt – 1. housle (primáš)
František Rigo st. – cimbál (kapelník)
Nikola Sléz – 2. housle
László Ónodi – kytara, viola
František Rigo ml. – klavír
Martin Rajt – kontrabas

Koncert 27.10. 2009, 19.00 hodin, KD Teplice, cena: 280,- 300,- Kč, předprodej vstupenek - pokladny: Krušnohorské divadlo, Mírové náměstí; Tel.: 417 515 930. Dům kultury, Mírové náměstí; Tel.: 417 515 940

PAVEL ŠPORCL

Nejvýraznější mladý český houslista, nejprodávanější umělec, Pavel Šporcl, díky svému umění a nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy u všech generací posluchačů na nejvýznamnějších pódiích. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, objevuje se ve všech médiích. Jeho nahrávky zaujímají přední místa žebříčků prodeje. „Žlutomodré CD“ (Supraphon 2002), bylo postupně oceněno Zlatou a Platinovou deskou Supraphonu, živá nahrávka houslových koncertů A. Dvořáka a P. I. Čajkovského s Českou filharmonií (Supraphon 2003) a album Paganini (Supraphon 2004) získaly též Zlatou desku a Platinovou desku Supraphonu. V roce 2003 nahrál své první CD pro významnou světovou společnost Universal Music Japan.

V roce 2005 vydal CD se skladbami pro housle a klavír Antonína Dvořáka „A. Dvořák – Violin works“ (Supraphon 2005), které bylo oceněno jedním z neprestižnějších světových hudebních časopisů The Strad jako CD měsíce června 2006. Jeho nahrávka „A. Dvořák, J. Suk – Violin Pieces“ (Supraphon 2006), navazující na předchozí CD, získala ocenění „Gramophone doporučuje“ v prestižním časopisu Gramophone a stala se nejprodávanějším titulem klasické hudby za rok 2006 u firmy Supraphon. Za tato dvě dvořákovská CD obdržel Platinovou desku Supraphonu. Ke konci roku 2007 vydal nahrávku „Šporcl / Vivaldi – Čtvero ročních dob“, která se záhy stala nejprodávanějším CD klasické hudby a obdžela status Zlaté desky Supraphonu. V roce 2008 nahrál CD s názvem Gipsy Way, na které společně s cikánskou cimbálovou kapelou hraje slavné cikánské skladby. I za tuto nahrávku získal Zlatou desku Supraphonu.

Pavel Šporcl začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU (Václav Snítil). V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Dr. Eduard Schmieder,).
Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou domácích i zahraničních orchestrů a významných umělců. Jako jediného z českých houslistů mladé generace zařadil Pavla Šporcla do své knihy „Housloví virtuosové: Od Paganiniho po 21. století“ světově uznávaný kritik a historik Henry Roth.

Rozsáhlý repertoár Pavla Šporcla zahrnuje 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Jeho vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak i odbornou kritikou. Po zahajovacím koncertu sezony 2001/2002 České filharmonie v pražském Rudolfinu (Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka) pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho, který byl natočen a odvysílán Českou televizí a Českým rozhlasem, nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let…“

Pavel Šporcl ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry (Česká filharmonie, Liverpoolská královská filharmonie, Slovinská filharmonie, Suisse de Romande, Sinfonia Varsovia, Slovenská filharmonie, Staatkapelle Weimar, Richard
Strauss Symphony Orchestra, Maďarský rozhlasový orchestr, Symf. Orch. hl.města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, New World Symphony Orchestra, RTE National Symphony Orchestra Dublin) a dirigenty (V. Ashkenazy, L. Pešek, V. Fedosejev, Y. P. Tortelier, J. Bělohlávek, J. Kout, J. J. Kantorow, G. Pehlivanian, S. Baudo, M. Swierczewski, P. Altrichter, L. Svárovský, T. Kuchar).

V posledních letech se P. Šporcl začal objevovat také na prestižních festivalech jako Pražské jaro, Schleswig-Holstein, Brucknerfest, Rheingau Music, La Folle Journée Nantes, Moravský podzim, Concentus Moraviae, Mitte Europa, Festspiele Europaische Wochen, Passau… V létě 2004 s obrovským úspěchem debutoval na jednom z nejvýznamnějších světových festivalů v Salzburgu (Salzburger Festspiele).
Pavel Šporcl rád překonává hranice mezi hudebními žánry a nebrání se spolupráci s interprety z jiných hudebních oblastí. Na koncertech již vystoupil např. s E. Pilarovou, M. Balogovou či Hradišťanem.

Objevuje se též velmi často na benefičních a charitativních koncertech. Je patronem Linky bezpečí, Nadace pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná a hudebního festivalu Znojmo. Pavel Šporcl se snaží přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu okruhu posluchačů, především mládeži. Často vystupuje na „výchovných“ koncertech pro střední a vysoké školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas.