Samá velká jména a pro každého z jiného soudku něco. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat začátek nového roku ve zdejší programové nabídce. O představení Dealer´s Choice (Dejvické divadlo, režie Jiří Pokorný, uvádíme 16. 1.) se mezi divadelními kritiky mluví jako o počinu roku 2010. V tomto vzácném případě se jejich soudy shodují s názory diváků, z nichž ti nejšťastnější inscenaci zhlédli i vícekrát. Jejím největším tahákem pro mimopražské publikum je určitě Ivan Trojan, který však na jevišti exceluje v naprosto rovnocenném hereckém partnerství s Davidem Novotným, Martinem Pyšičkou, Jaroslavem Pleslem, Hynkem Čermákem a Václavem Neužilem.

Do třetice a na samotný závěr předplatného Podzim 2011 se nám podařilo získat lahůdku v podobě historicky prvního hostování Bolka Polívky v Teplicích. Představí se v pondělí 30. ledna, ve své brilantní autorské komedii Pro dámu na Balkóně, v divácky interaktivním příběhu intelektuálního muže od okamžiku narození až do jeho tichého, netradičního skonu.

Bolek Polívka zde naplno předvádí své pohybové dovednosti, rétorické umění vycházející z bohaté slovní zásoby a obohacené nezaměnitelným žargonem a intonací hlasu. Vše v přesně vyhraničených mezích, jednou jako malé batole vydávající neartikulované zvuky, jindy jako bonviván hovořící typickou řečí své branže. Diváci se naplno baví od začátku až do konce a přitom je hlavní sdělení plné nostalgie, romantiky a skryté a nenaplněné touhy.

Pro Tepličany bude Dáma na balkóně jedinečnou příležitostí, jak spatřit úžasného baviče, kterého znají převážně z televizní obrazovky, jenž s lehkostí a bravurou zvládá i role vážné.

Pro dámu na balkóně, Boleslav Polívka, Krušnohorské divadlo Teplice, pondělí 30. ledna.
EVA STIEBEROVÁ