A půjde skutečně o unikátní setkání hudebníků. Mezinárodní klarinetová soutěž Czech Clarinet Art je totiž první a zároveň jediná soutěž na mezinárodní úrovni v České republice zaměřená výhradně na hru na klarinet. Jejím mediálním partnerem je Deník.

Sdružení Czech Clarinet Art

Soutěž vznikla z podnětu nadšenců z řad odborné veřejnosti a několika laiků, kteří ve spolupráci s předními klarinetovými odborníky založili v roce 2013 občanské sdružení Czech Clarinet Art (CCA). Zakládajícími členy CCA jsou bývalý děkan a profesor klarinetové třídy na JAMU v Brně Vít Spilka, profesor klarinetové třídy Pražské konzervatoře a JAMU v Brně Milan Polák a Libor Suchý, ředitel a majitel firmy Filipa, s.r.o.

Uměleckou ikonou soutěže a jejím organizátorem je přední český klarinetový virtuóz Milan Řeřicha, absolvent Konzervatoře Teplice a nyní profesor koncertní klarinetové třídy na Univerzitě a Musikhochschule v Luganu.

Milan Řeřicha je i pravidelným členem poroty na významné mezinárodní klarinetové soutěži „Cittá di Carlino" v italském městečku Carlino v kraji Friuli, pořádané již 13 let pod záštitou hejtmana kraje Friuli a také italského prezidenta Giorgia Napolitana.

Češi patří ke světové špičce

Čeští klarinetisté patří ke světové špičce, a tak má soutěž v tuzemsku silné opodstatnění může se odkazovat na jejich tradici a zároveň tento trend podporovat. Mezinárodní soutěž zviditelní Česko a zvýší prestiž zdejších hudebníků, což bude mít vliv i na další generace mladých interpretů, na které je soutěž zaměřena.

Třetí ročník Mezinárodní klarinetové soutěže CCA je pořádán ve spolupráci s Konzervatoří v Teplicích. Uzavře ji proto v neděli 8. března v 19 hodin slavnostní koncert vítězů za doprovodu Symfonického orchestru teplické konzervatoře pod vedením Jiřího Knotteho, který se uskuteční v koncertním sále domu kultury.

Město Teplice je historicky ceněné jako významné kulturní centrum Evropy a konzervatoř poskytuje ideální odborné i technické zázemí pro konání této soutěže.

Hvězdná porota

Renomovaní a mezinárodně uznávaní členové poroty jsou garantem úspěchu a zájmu jednotlivých soutěžících, většinou studentů uměleckých škol z celého světa, a odborné veřejnosti o tyto akce.

Pozvání do poroty přijali a potvrdili výjimeční umělci přední světoví klarinetisté, kteří působí jako sólisté a profesoři ve známých světových orchestrech a na prestižních hudebně-uměleckých univerzitách.

Sergio Delmastro

Předsedou poroty je legendární italský pedagog a sólista Sergio Delmastro, profesor na Milánské konzervatoři. Patří k nejvyhledávanějším porotcům klarinetových soutěží na světě. S vyznamenáním absolvoval konzervatoř v Turíně ve třídě Peppina Marianiho, na akademii pokračoval studiem skladby a zpěvu.

Stal se prvním klarinetistou mnoha orchestrů, např. Turínské filharmonie nebo Orchestru Internazionale d'Italia. S mnoha proslulými formacemi koncertoval po celé Evropě, Spojených státech i na Dálném východě. Nahrával pro několik světových labelů (například BMG). Aktivně se věnuje interpretaci staré hudby.

Paolo Beltramini

Jeden z nejlepší italských klarinetistů současnosti, profesor na Muzikhochschule v Luzernu Paolo Beltramini je zároveň sóloklarinetistou Orchestru OSI v Luganu a bývalým sóloklarinetistou Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu.

V osmnácti letech absolvoval milánskou konzervatoř, pokračoval u Thomase Friedliho, Waltera Boeykense a Maurice Bourge na Saluzzo High Perfecting School a na Accademia Chigiana di Siena, kde získal čestný diplom.

Jako sólista nebo spoluhráč účinkoval na mnoha festivalech a koncertech po celém světě od Jižní Ameriky až po Japonsko. Hrál v mnoha proslulých orchestrech: Filarmonica della Scala, orchestru v Mantově či u divadelního souboru v Bologni.

Nahrál množství skladeb pro mnoho evropských rozhlasových stanic a pro nahrávací společnosti, jako je Riccordi nebo APM.

Aleksandar Tasić

Narodil se v roce 1976 ve Vranje, kde po základní škole vystudoval první ročník střední hudební školy „Stevan Mokranjac" pod vedením profesora K. Jasareva. V rozmezí let 1991 až 1994 byl prvním sólo klarinetistou bělehradské Youth Philharmonic Orchestra „Borislav Pascan".

V roce 1994 se zapsal na Akademii Umění v Novém Sadu. Už v průběhu studia upoutal Aleksandar Tasic pozornost svými výkony na řadě sólových, komorních a významných mezinárodních koncertech. V roce 2002 vyhrál soutěž z programu P.S.G., která byla pořádána rakouskou vládou.

Ve stejném roce získal titul profesora na Akademii Umění v Novém Sadu, kde pracuje jako docent v oblasti komorní hudby. Je také čestným členem Mezinárodní asociace milovníků hudby.

Calogero Palermo

První klarinetista operního orchestru v Římě, který je považován též za jednoho z nejvýznamnějších italských klarinetistů současnosti. Konzervatoř V. Belliniho v Palermu absolvoval s vyznamenáním a pokračoval ve studiu v Ženevě pod vedením T. Friedliho.

Svoji kariéru začal na pozici prvního klarinetisty v „Orchestra del Teatro V. Bellini" v Catanii, kde účinkoval v letech 1993 1996. V roce 1997 vyhrál konkurz na místo prvního klarinetisty v orchestru „Opera di Roma". Rovněž působil v orchestrech „Teatro alla Scala" v Miláně a v „Orchestra da Camera Italiana". V letech 2008 až 2012 byl členem „Orchestra National de France".

Je laureátem soutěží „Jeunesses Musicales" v Bukurešti, „A. Ponchielli" v Cremoně, „G. Briccialdi" v Terni, a „Boario Musica". Nahrával pro B.M.G. Ricordi, Riverberi Sonori, Fonè, Accord for Music Roma, Trio Zecchini, Wicky Edition, Cristal Records.

Některá jeho vystoupení byla vysílána rádiovým a televizním přenosem, například RAI, RAI SAT, Radio Vaticana a dalšími. Byl také pozván na místo prvního klarinetisty do Royal Concertgebouw Orchetra. Calogero Palermo hraje na klarinet Buffet Crampon, model RC Prestige.

Yuan Yuan

Profesor hry na klarinet, ředitel úřadu pro výzkum orchestrálního vzdělávání na Central Conservatory of Music (CCOM) a také zástupce prvního klarinetisty v Čínské filharmonii. Studoval klarinet u profesora Huang Yuanfu Tao Chunxiao.

Absolvoval postgraduální studium na konzervatoři v Amsterodamu u profesora Hermana Brauneho a zpět do Číny se vrátil jako profesor na Central Conservatory of Music v roce 1999.

Yuan Yuan vyhrál první cenu a Chinese Work Award z 1st China Clarinet Competition a totéž ocenění obdržel i v 1st Chin Wood wind Chamber Music Competition. Jako první klarinetista spolupracoval s China Youth Symphony Orchestra. Rovněž uspořádal mnoho sólových koncertů a spolupracoval s četnými orchestry. Od roku 2005 působí jako zástupce prvního klarinetisty v Čínské filharmonii.

Jako umělec Buffet Crampon a hudební konzultant Rambler Musician Foundation uspořádal koncertní turné a mistrovské kurzy v mnoha čínských městech, v Hong Kongu a Macau. V roce 2013 působil jako supervizor při prvním Pekingském mezinárodním klarinetovém festivalu, který měl velký úspěch.

John Cipolla

Působil jako prezident International Clarinet Association (2012-2014) a v současnosti je profesorem hudby na Western Kentucky University (USA). Hrál sólové i komorní koncerty po celých Spojených Státech, ve Francii, v Belgii, Itálii, Bulharsku, Portugalsku, Peru a Kostarice.

Nahrával pro Sony, ECM New Series, Centaur, Nonesuch, Dance Vision Records, NBC television a pro další radiové stanice. Věnuje se nahrávání současné sólové i komorní klarinetové tvorby a také upravování hudby pro klarinetové kvarteto The International Clarinet Quartet, které založil spolu s klarinetistou a skladatelem Osvaldem Listenem (Argentina), basklarinetistou Saurem Bertim a klarinetistou Pierem Vincentim (Itálie). Je pravidelně zván do porot mezinárodních klarinetových soutěží v Evropě i Americe.

John Cipolla je umělcem společností Selmer Paris a Gonzalez Reed.

Harri Mäki

Harri Mäki začal svá studia klarinetu u Kariho Kriikku. Absolvoval s vyznamenáním konzervatoř v Ženevě ve třídě Thomase Friedliho. Dále soukromě studoval u Osmo Vanska, Anthonyho Paye, Johna McCawa a Charlese Neidicha.

Je sólovým klarinetistou a zakládajícím členem Tapiola Sinfonietta (založeno v roce 1988). Harri Mäki je profesorem klarinetu na Sibeliově akademii a uměleckým ředitelem Crusell Festivalu v Uusikaupunki.

Vyučuje na mezinárodních klarinetových kurzech sólové i komorní hudby v Evropě a Severní Americe. Často vystupuje jako sólo klarinetista a je členem komorních souborů v Evropě, Jižní Americe, Dálném východě a USA. Jeho koncerty jsou vysílány na BIS a Ondine labels.

Časový plán 3. ročníku CCA a další informace o soutěži: www.czechclarinetart.cz