I když ona to zas taková událost není - a měli na to času habaděj. Jedná se o logické (jen překvapivě rychlé) ohlédnutí na 2CD a DVD za jejich letošním jarním turné po českých stadionech. O nahrávku „Kabát: Turné 2011 - Banditi di Praga” (EMI Czech 2011).

Nejde tedy o nové řadové album následovníka úspěšné desky Banditi di Praga. Přitom právě s ní - ale i s jejími předchůdci včetně zvukově, melodicky i textově vychytaného alba Corridy - Vojtkův ansámbl v posledních letech pokaždé finišoval až na sklonku roku. Chyběly texty, ale když už byly - byly super!

Jak se tedy další kabátí „živák” povedl? Než se na něj vrhnu, ohlédnu se za trochu jinou aktivitou pár členů Kabátu, kompletem CD a DVD k filmu V peřině. K letošní novince režiséra F. A. Brabce (Kytice, Máj…) - pohádkovým 3D muzikálem. Zlí jazykové tvrdí, že se ten film moc nepovedl. Že nápad čištění peřin od zlých snů je skvělý, ale realizace - byť s hereckými i zpěváckými esy - bohužel pokulhává. Škoda už proto, že zmíněný komplet filmové hudby na CD a DVD je i na naše poměry slušná záležitost. Rozhodně to není přívažek filmu, který má pouze diváky natěšit a přilákat do kin.

Komplet se jmenuje „V peřině” (Universal 2011), má podtitul „Písničky z filmu pro malé a velké děti” a zvučných jmen českého hudebního šoubyznysu tu není málo. Vedle Heleny Zeťové a Dary Rolins hlavně Lucie Bílá (ve filmu i hraje) a Josef Vojtek z Kabátů. Navíc třeba Kryštof Michal (Support Lesbiens), texty většinou psal František Moravec vulgo Lou Fanánek Hagen ze Tří sester a muziku René Rypar.

Baví mě tu klipy Lucie Bílé (tři!) i Kabátu (Schody). Jen se Schody, irským rockovým cajdáčkem, je to trochu legrace. Nevědět, že je to Kabát, hádal bych na Divokýho Billa! Blíž Kabátu je tady Peří, prach a broky, kterou zpívají Josef Vojtek a Milan Špalek, hlas a basa Kabátu.

Překvapením pro mě je na CD herečka Nina Divíšková! Její temný hlas (Sousedé, My bychom…) je ideální pro šansony, snad ji ještě „objevíme”. Celkově je album filmově - muzikálová všehochuť s hudbou instrumentální, hity i zpíváním dětí. A proč ne?!

Tedy k živému 2CD Kabátu. Kdo má „kluky teplický” rád a nebyl na jejich turné, neviděl skvělou rockovou show se světly a výborným zvukem na kulatém pódiu, na němž byla kapela uprostřed davů a neměla kam utéct - může jen litovat. Nebo si to vynahradit novým DVD či 2CD. Sám bych upřednostnil DVD, zde je víc vidět atmosféra koncertu. Pár fotek v bookletu, které vytlačily informace o písničkách, je pěkných, říkají dost, jenže obraz je obraz!

Když jsem šel na Kabát zjara na Zimní stadion v Ústí, jediné místo v kraji, kde kapela svou show „rozbalila” - ještě mě CD Banditi di Praga moc nebavilo. Ale kapela z něj chytře zařadila víc skladeb a živě zněly slušně. I díky koncertu jsem tak vzal desku Banditi di Praga „na milost”.

Nejprve tedy „ztráty”. Na 2CD mi chybí hit Corrida, asi se do show souboru nehodil.

Jinak je tu repertoárově vše O. K. Duní klasické kousky Dole v dole, Buldozer, nechybí Stará Lou, zazní cajdák Na sever, skvělí Burlaci i Malá dáma. Bez Žízně by to nešlo, ani bez strašící Go satane, go. Hráli Porcelánový prasata, návodový Starej bar, hold zesnulému kamarádovi Kávu si osladil. A na konec Moderní děvče, zkrátka klasický Kabát.

2CD a DVD Turné 2011 (vydalo Pink Panther)