"V roce 2013 to bylo přesně třicet let od doby, kdy se kvůli zákazu vystupování ze strany komunistického režimu rozpadla nejen na severu Čech populární kapela Emise. Jako velkého příznivce kapely mi napadlo, že bych mohl zkusit její dávné hity připomenout," říká otec myšlenky Martin Rehn z Krupky.

NÁVRAT K HUDBĚ OSMDESÁTÝCH LET

Od slov neměl daleko k činům a tak se na podzim zmíněného roku sešli po moha letech někteří členové kapely, které doplnili mladší spoluhráči a nabitému sálu kulturního domu Mlejn v Unčíně dali zavzpomínat na hity, které přežily desetiletí. Přestože Emise existovala jen čtyři roky v období 1979 -1983, přišlo na tento koncert několik stovek příznivců.

Někteří z nich ovšem ještě nebyli na světě, když Emise hrála. Její skladby ale znali od svých rodičů či prarodičů a ty největší pecky zpívali s celým sálem.

"Je zajímavé, že celkově původní Emise odehrála jen necelou stovku zábav a koncertů a přitom se tak hluboce vryla do paměti fanoušků. V posledních letech je cítit jakýsi návrat k té době ze začátku osmdesátých let. Současný zájem o Emisi mi až vyráží dech," těší se Petr Kadlček jeden ze zakládajících členů skupiny.

Zdroj: Deník/Roman Nešetřil

Úspěch prvního koncertu podnítil muzikanty i organizátora k opakování akce o rok později na stejném místě. "Zase to mělo úspěch, tak jsme si řekli, uděláme za rok Emisi do třetice a tím to skončí. Jenže při třetím ročníku si pokračování vynutili fanoušci. No a tak letos už slavíme takovou pětiletku návratů," usmívá se Rehn.

Každý rok Emisi doplnila jedna současná kapela před vystoupením legendy a jedna na závěr.

PŘEMÍSTĚNÍ DO KOLOSEA

"Letos jsme připravili jednu zásadní změnu a tou je, že akci přemísťujeme do Kolosea, které je jednak dostupnější a za druhé také skýtá mnohem větší komfort pro diváky i účinkující než Mlejn. Druhou změnou je, že tentokrát Emisi doplní hned tři kapely. Rozjezd obstará osvědčená Modlanská skládka, která hrála na prvních dvou koncertech a po ní nastoupí ústecká Stará škola. Teprve pak přijde na řadu Emise a zase změna. Předchozí tři ročníky to bylo komorní akustické vystoupení dvou nebo tří muzikantů. Letos to bude stejně jako při prvním koncertu v plné sestavě a plném zvuku. No a závěr pak obstará čtvrtá kapela, kterou je teplický Schlak," vypočítává Rehn.

Premiérový ročník festivalu Rock u rybníka v Proboštově se vydařil.
FOTO, VIDEO: Rocková pohoda u rybníka přilákala více než tisícovku lidí

Samozřejmě, že Emise nebude hrát v původním složení, to bohužel kvůli úmrtí některých členů již není možné. Kromě Kadlčka se na pódiu ze staré Emise objeví jen Daniel Andel. Ani zvuk už nebude úplně autentický. Tady prostě paralela s filmem končí.

"Kdybychom dnes všichni z původní Emise žili a dali se dohromady, byla by to sice taková skoro důchodcovská banda, ale byly tam Pivčovy nenapodobitelné varhany, jeho naprosto unikátní ječivý zpěv, byla by tam Vlastíkova omamující kytara, jaká se opravdu jen tak neslyší, i jeho vlídný zpěv, ať sólový nebo ve vokálech. Ale oni dva už mezi námi nejsou a musím říct, že bez nich je skoro nemožné se příblížit celkové působivosti a kouzlu staré Emise. Basák Luděk Zedník se od začátku staví k obnovování kapely odtažitě a je to asi ten nejmoudřejší postoj. Nám ale nostalgie nedá a proto si Emisi občas připomínáme i živě," dodává Kadlček.

Původní členové Emise Dan Andel (vzadu) a Petr Kadlček při loňském koncertu.
Hity kapely Emise, která zanikla před téměř 35 lety, dál táhnou

Koncert k poctě zaniklé skupiny s názvem Emise popáté se uskuteční v sobotu 14. října od v MC Koloseum Krupka. Vstupné je stejně jako v předešlých ročnících dobrovolné.

Rocková kapela Emise existovala poměrně krátce, v letech 1979 - 1983. Po několika personálních změnách se ustálila nejdříve do čtveřice s klávesovou basou, ve které odehrála várku koncertů a udělala první nahrávky, jak soukromé, tak i pro rádia. Následně se zformovala do finální sestavy Kadlček, Pivoňka, Zeman, Zedník, Andel. Největším úspěchem kapely byl postup do finále televizní soutěže Hudební pohár TKM, kde těsně prohrála s plzeňskou skupinou Odyssea.