Slavnosti si nenechala ujít ani proboštovská starostka Alenka Antošová a pozvání starosty přijali i hosté z Německa, s nimiž město udržuje spolupráci.
„Už jede, a také rytíři na koních,“ zašumělo to davem a za chvíli už na nádvoří vjížděl kočár s proslulým milovníkem žen a života Giacomou Casanovou, kterého tentokrát doprovázeli rytíři z Trakena v plné zbroji.

„Připijme na v pořadí již 16. Casanovské slavnosti a na město Duchcov“, zaznělo krátce poté z balkónu zámku, z něhož návštěvníky společně pozdravili kastelán zámku Petr Horák, starosta Duchcova Petr Kňourek a sám Casanova.

Premiéru hudební komedie Casanova a elixír mládí ze života slavného milovníka žen a života Giacoma Casanovy, již čtrnáctou v pořadí, autoři Milan a Marie Petrovští napsali a soubor Divadla „M“ nastudoval výhradně pro slavnostní příležitost, kterou bylo zahájení Casanovských slavností. Jako host si tentokrát s duchcovskými divadelníky s chutí zahrála roli prvorozené dcery Charlese de Ligne, Christíny Kateřina Kornová. Přes veškerou snahu hraběnky Marie Anny z Valdštejna šarmu proslulého milovníka nakonec, jak také jinak, podlehla i nevinná Christína.

Potlesk zaplněného zámeckého nádvoří ocenil výkony všech účinkujících a dobře naladění návštěvníci se přesunuli na zámeckou zahradu k hlavní scéně, kde od půl osmé začínaly koncerty, na které se všichni těšili už dlouho.
„Těšil jsem se do Duchcova, ale nemocné hlasivky mě zradily a já musím poslouchat lékaře,“ omluvil se prostřednictvím zvukové nahrávky Karel Gott, který měl být hlavní hvězdou Casanovských slavností, ale onemocnění hlasivek mu v tom na poslední chvíli zabránilo. Jak sám řekl, Lucie Bílá, která kolegu zastoupila, byla ale víc než plnohodnotnou náhradou. „Lucko věřím ti a už teď si píšu do diáře datum příštích Casanovských slavností,“ slíbil Duchcovským Mistr Gott.

PRVNÍ DEN SLAVNOSTÍ - ZPÍVALA BÍLÁ A HRÁLA KORNOVÁ FOTO ZDE

Početné publikum potěšil i sympatický zpěvák David Deyl a pořádně to rozjeli i pořádně rozjetí Monkey Business.
V sobotu jezdil na trase z Teplic do Duchcova a zpět zvláštní vlak s parní lokomotivu zvanou šlechtična. Prvním vlakem přijel na duchcovské staré železniční nádraží i Giacomo Casanova spolu s hraběnkou Marií Annou z Valdštejna.

Stánkaři lákali na klobásky, halušky, langoše i trdla. Zmrzlina za 30, pivo za 25, klobása za 50, k tomu nějaký ten kolotoč nebo svezení na koníkovi, dokázaly pořádně provětrat peněženky. Ale i to ke slavnostem, které jsou jednou do roka, patří.

U duchcovské Barbory vyrostlo, tak jako už v loňském roce, pódium, na kterém se představilo devět kapel hrajících rockovou muziku.
Hlavní scéna patřila v sobotu dopoledne dětem, představily se školky, školy, pěvecké i taneční skupiny. Odpolední program zahájila skupina Maxim Turbulenc, kterým na jejich vystoupení ještě svítilo sluníčko. S příchodem hostů Rádia Blaník pak do Duchcova dorazil i déšť.
I když se organizátoři těšili, že snad letos budou konečně vodní nadílky ušetřeni, nestalo se. Déšť a deštníky nad hlavami návštěvníků ke Casanovským slavnostem prostě už tak nějak patří. Slavnosti ale déšť zkazit nedokázal.

Svým vystoupením všechny na hlavní scéně v zámecké zahradě potěšila Tereza Černochová i hlavní hvězda sobotního večera Anna K. Ačkoli zpěvačka v současné době čelí obdivuhodně statečně zákeřné nemoci, na jejím výkonu to nebylo absolutně znát.

Před závěrečným ohňostrojem se Duchcovští rozloučili na rok s Giacomo Casanovou a hraběnkou Marií Annou z Valdštejna. Ti se už teď těší na další, v pořadí již sedmnácté Casanovské slavnosti.