„Diváci si cestu na přenos našli. Získali jsme i dost abonentů. Aida je větší trhák, je známější, výpravnější. Toscu v návštěvnosti předstihne,“ myslí si Přemysl Šoba, ředitel Domu kultury v Teplicích.

Podle čísel, ohlasů je projekt Met: Live in HD trefou do černého…
Zcela určitě. Přenosy v Česku probíhaly již minulé dva roky. Letos byly v nabídce samé skvostné opery. Rozhodli jsme se, že do toho půjdeme a podle zájmu veřejnosti to byla dobrá volba.

Co je smyslem projektu?
Rozšířit kulturní nabídku v Teplicích, přilákat do města více lidí a alespoň přes satelit nabídnout divákům nejlepší opery na světě v tom nejlepším podání. Je nad slunce jasné, že Metropolitní opera New York nikdy v Krušnohorském divadle hrát nebude, takže díky satelitu ji máme aspoň v kině.

Neznamená to konec „živé‘‘ opery v Teplicích?
Met: Live in HD jsme rozšířili portfolio našich akcí. Neznamená to, že živé umění u nás končí.

Kino bylo kvůli satelitním přenosům dovybaveno technikou a na střechu usazen satelit. Máte v plánu přidat k anglickým titulkům ještě ty české?
Metropolitní opera je jeden z kroků v digitalizaci kina Květen. Ta teď probíhá a dokončena by měla být v prosinci letošního roku. Až bude vše dokončeno, můžeme spustit titulky. Otázkou je, zda české titulky k operám skutečně přidáme. Diváci si o tom rozhodnou sami v anketě, kterou připravujeme.

Titulky ruší?
Anglické titulky v přenosu podle práv být musí. České titulky přinesou informace, což je plus, ale zároveň i odvedou pozornost. Nebudete se tolik soustředit. Oči vám budou přeskakovat z anglických titulků na české a obráceně. Z diváka se pak v podstatě stane čtenář.

Jste znám tím, že operu máte rád. V sobotu (24.10.) v 19.00 hodin v kině Květen asi tedy nebudete chybět?
V kině budu. Je to pro mne velký zážitek. Vzhledem k tomu, že mám klasické vzdělání, více si všímám orchestru. Ten hrál při Tosce skvěle, geniálně. Na Aidu jsem zvědav. Velice se na ni těším.

Met: Live in HD v kině Květen
G. Verdi - Aida, G. Puccini - Turandot, J. Offenbach - Hoffmanovy povídky, R. Strauss - Růžový kavalír, G. Bizet - Carmen, Verdi - Simon Boccanegra, A. Thomas - Hamlet , G. Rossini - Armida.