Kromě roušky, pod kterou se špatně dýchá, kalí radost běžcům i rušení jednoho závodu za druhým. Některé se místo přesunutí nebo úplného zrušení mění ve virtuální klání, která navíc pomáhají dobré věci.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

V průběhu celého dubna se mohou běžci zapojit do Virtual Charity Run. Organizuje ho stejný tým jako sérii závodů Milada Tour. Zaběhnout si etapu o délce pět, deset nebo jednadvacet kilometrů může po registraci do běžecké celosvětové aplikace, kam se kilometry a časy zaznamenávají, úplně každý.

„Princip účasti je jednoduchý. Účastník běhu si vybere den i trasu tak, jak mu vyhovuje, zaregistruje se a pak už jen stačí zajít si do parku, do lesa nebo kamkoli, kde je minimální koncentrace lidí a užít si alespoň část dne aktivně a v pohybu,“ přibližuje systém Vít Hnízdil z krajského úřadu. Vyhrává ten z registrovaných, kdo zaběhne trasu nejrychleji.

Startovné ve výši sto korun míří na konto lékařů z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, konkrétně na vybavení infekčního oddělení. „Právě zdravotníky, kteří od začátku března stojí v první linii, chceme ocenit za jejich maximální úsilí a zároveň pomoci nemocnici tam, kde je třeba,“ vysvětluje motivaci organizátor běhu Michal Neustupa.

Přispět mohou i ti, kterým je běh z duše protivný. Zaplatí startovné, na trasu ale vyrazit nemusí. „Ke startovnému je možné přidat dobrovolný příspěvek navíc, objednat si originální medaili nebo funkční tričko,“ doplňuje Hnízdil. K pátečnímu odpoledni se na účtu charitativního závodu objevilo bezmála padesát tisíc korun.

Nová virtuální zkušenost čeká i na závodníky děčínského Jarního krosu na Kváďáku. Původně se měl běžet 15. dubna, teď si ho mohou sportovci zaběhnout individuálně během celého dubna.

Virtuální forma se zvažuje i pro Žatecký půlmaraton a Žateckou desítku původně plánované na třetí dubnový týden. „Podle aktuální situace, pokud opadnou současná omezení, připravujeme virtuální individuální formu vhodnou zejména pro běžce ze Žatce a blízkého okolí,“ potvrzuje za tým pořadatelů Miroslav Urban. Ve hře je ale také odložení závodu na konec října.

Kde se registrovat na aktuální závody:
Virtual charity run – od 1.4 do 30.4, na webu www.miladatour.cz.
Jarní kros na Kvaďáku – od 1.4.-30.4 na webu http://konkordia-decin.cz/

První závody, kdy soutěžili běžci na dálku, proběhly minulý týden v rámci RunTour 2020 pod patronátem Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zapojilo se 1 454 sportovců napříč republikou. I tyto sportovní události byly charitativní, výtěžek ze startovného, 233 523 tisíc korun, si rozdělí Brno a Ústí nad Labem. Nakoupí za ně techniku na dálkové měření teploty pro lidi bez domova. Zájem běžců o virtuální klání si organizátoři mohou jen pochvalovat, výtěžek vysoce překonal jejich cíl vybrat potřebných šedesát tisíc korun.

Virtuální klání možná příliš neosloví zkušené sportovce, kterým chybí adrenalin a soutěživá atmosféra ze závodů, nováčky ale motivuje k překonání obav z vlastního selhání. „Nikdy bych si na jednu startovní čáru s borci nestoupla. Nikdy jsem neběžela závod, nerada bych se svalila s pícháním v boku před stovkami lidí,“ myslí si Sylva Luňáková z Ústí nad Labem. „Takhle ale obavy nemám a sen si splním. V klidu si závod zaběhnu, pak uvidím výsledky a zjistím, jestli na to mám,“ pochvaluje si běžkyně – začátečnice.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník