Na hřebenech Krušných hor, kudy procházejí běžecké stopy o délce asi 270 kilometrů, nyní nenaleznou jediné místo, kde by si mohli na běžky stoupnout. Není zde vhodné počasí a provozovatelé středisek nemají na úpravu běžeckých stop dostatek peněz.

„Na hřebenech Krušných hor celý den fouká vítr. Stopy nelze upravovat. Za rolbou ihned zapadávají sněhem," vysvětlil Antonín Herzán, předseda sdružení Krušnohorská bílá stopa. Ta sdružuje jednotlivá zimní střediska v Krušných horách v Ústeckém kraji.

Dotace kraje chybí

Vznikla před osmi lety s cílem udržovat systém stezek, které spojí okruhy v jednotlivých střediscích. A zároveň je propojí i se stopami na německé straně hor.

Milovníci běžek ale v poslední době příliš spokojení nejsou. Podle nich jsou stopy udržované velmi špatně. „Ani v minulé sezoně, ani letos jsem na běžkách ještě nebyl. Pokud mám čas, nejsou vhodné podmínky," postěžoval si Lukáš Pohořálek.

Největší problém mají provozovatelé zimních středisek s penězi. V minulosti dostávali velké dotace z Ústeckého kraje, ale jeho štědrost loni skončila. Na běžecké stopy dává jen 400 tisíc korun ročně. Hejtman Oldřich Bubeníček to v loňském roce zdůvodnil tím, že více peněz kraj v rozpočtu nemá. Musí prý mnohé žádosti různých sdružení i odmítat.

Jen na dva dny

Na Ústecku rolba, která by upravila asi třicet kilometrů tratí kolem střediska Telnice a směrem na Komáří Vížku, ještě ani nevyjela. Podle vedoucího lyžařského areálu Jindřich Holingera je to tak kvůli nedostatku sněhu a silnému větru. Navíc nemá nazbyt peněz.

„Letos jsme na běžecké stopy dostali jen 40 tisíc korun," uvedl.

Hodina provozu rolby podle něho stojí kolem 2,5 tisíce korun. Na úpravu potřebuje minimálně šest hodin. Peníze tak stačí na dva dny a kousek.

Stopy si na sebe nevydělají

Problém běžeckých stop je na rozdíl od sjezdovek takový, že si na sebe nevydělají. Vleky, za které by platili, totiž běžkaři nepoužívají. Zpoplatnit stopy je technicky velmi obtížné a v Čechách nejspíše i velmi nepopulární.

Sdružení doufá, že se běžkaři, kterých je v posledních letech čím dál více, na provoz složí. Vydalo pro ně speciální samolepky v hodnotě od sto do dvou tisíc korun, které si mohou nalepit na své běžky nebo hůlky.

Jsou k dostání například v zimních střediscích. Nápad se ale zatím příliš neujal. „V minulém roce téměř žádná sezona nebyla, takže samolepky téměř nikdo nekupoval. Doufáme, že se projekt letos rozeběhne," uvedl Antonín Herzán. Běžkaři také mohou poslat dárcovskou SMS za třicet korun.

Běžecké stopy v Krušných horáchSdružení Krušnohorská bílá stopa zastřešuje střediska v Krušných horách v celém Ústeckém kraji. Stará se zhruba o 270 kilometrů propojených běžeckých stop, které umožňují cestu z Ústecka až na Chomutovsko. V každém středisku jsou různé okruhy. Zřízení inicioval kraj, ten ale dává na údržbuméně peněz než v minulých letech.
Telnice:  30 kilometrů běžeckých stop na Ústecku
Fojtovice: kolem Komáří Vížky je 32 kilometrů terénů pro běžkaře
Bouřňák: 50 kilometrů běžeckých tras nad Teplicemi
Dlouhá Louka: 55 kilometrů stop na Teplicku a Mostecku
Klíny: délka stop nad Mostem je 45 kilometrů
Lesná: středisko na Chomutovsku se stará o 55 kilometrů stezek