V prostorách letiště Raná u Loun proběhnou oslavy osmdesátého výročí plachtění v tomto krásném místě. Zúčastnit se jich mohou všichni, kdo se o bezmotorové létání zajímají. Součástí oslav budou především ukázky letecké techniky a plachtařské historie ranského létání.

Ukáží předválečné kluzáky

Do vzduchu se tak dostane celá řada historických větroňů, například historický SG 38 Schulgleiter nebo Hols der Teufel „Tato letadla patří do kategorie Old-Timer. Jsou raritami z předválečného období," upřesňuje jeden z pořadatelů akce Jan Krejčí. Zmíněné historické kluzáky byly v areálu ranského letiště skutečně znovu postaveny díky nezměrnému úsilí pilota a leteckého nadšence Jiřího Leníka a jeho přátel.

„Jirka Leník historické kluzáky postavil od základu. Byla to neuvěřitelná práce, dá se říci, že dal dohromady prkýnko po prkýnku a vy teď budete mít možnost vidět je spolu s dalšími skvosty v akci," usmívá se Krejčí.

K vidění budou také letové ukázky dalších letadel, např. Zlín Z-50L, ASK 21, skupinové para seskoky, starty kluzáků na gumě, navijákové starty, autovlek a mnoho dalšího. Soupis techniky můžete zhlédnout na stránkách aeroklubu www.lkra.cz.

Historie plachtění se psala na Rané

Letiště Raná u Loun je historickým místem českého a československého plachtění. V roce 1932 se začala na svazích hory Raná psát slavná historie našeho plachtění. „Konal se tady první a druhý národní plachtařský závod a Ústřední plachtařská škola tady v letech 1933 až 1938 vyškolila převážnou většinu našich plachtařů pilotů-instruktorů," dodává Jan Krejčí.

Po osvobození v roce 1945 mířila na Ranou mládež z celé republiky. Zemská plachtařská škola tam vyškolila 962 pilotů, kteří v roce 1946 provedli dnes nepředstavitelných 41 367 startů. Dnešní sportovní letiště vybudovali lounští plachtaři brigádně. Za slavnou průkopnickou minulost nazvali plachtaři Ranou u Loun kolébkou českého a československého plachtění.

Dnes má ranský aeroklub desítky aktivních členů. „Z Rané vyšlo mnoho výborných plachtařů, kteří se zúčastnili nebo zúčastňují oblastních, krajských, národních i mezinárodních soutěží. Mezi nimi je například i Jana Trešlová, která dosáhla několika významných úspěchů jak v soutěžích v rámci republiky tak i na mezinárodní úrovni. Trešlovi jsou vysloveně leteckou rodinou, několik let létá závodně i její dcera. Mnoha úspěchů dosáhli i naši junioři v rámci juniorského mistrovství republiky, kterého se za poslední roky pravidelně účastníme, a boduje za nás především nadějný Ondřej Dvořák mladší, který je zařazen do širšího kádru juniorské reprezentace," říká Jan Krejčí a dodává, že plachtařina je sport, ke kterému když jednou přičichnete, už nemůžete jinak. Za sportovními výsledky ale stojí mnoho práce instruktorů a dalších členů, kteří se na provozu letiště podílejí a bez nichž by se žádné křídlo do vzduchu nedostalo. Létání na větroních je hlavně o kolektivu.

Oslavy kulatých narozenin ranského bezmotorového létání začínají na letišti Raná v sobotu 23. června od 10 hodin.

Zpracovala Zlata Jílková