VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta za tajemnou harpyjí vede přes půl zeměkoule

Na vlastní oči spatřil už kdejaké exotické zvíře. Kvůli nevšedním zážitkům procestoval celý svět a neváhal se na dny a týdny vzdát i svého osobního pohodlí, jen aby získal ty nejkrásnější záběry a zážitky.

22.10.2013
SDÍLEJ:

Za harpyjemi se Petr Slavík vydal do Venezuely.Foto: Petr Slavík

Ústecký pětačtyřicetiletý fotograf a cestovatel Petr Slavík se nedávno setkal téměř tváří v tvář s tajemnými harpyjemi. Nečekané bylo podle něj na setkání všechno. Nyní už opět vyrazil na cesty, tentokrát do Ameriky.

Co přiměje člověka, aby se vzdal veškerého pohodlí a v deštném pralese hledal harpyje?
Vidět, a v mém případě i vyfotografovat, jednoho z největších dravců naší planety v jeho přirozeném prostředí pro mě bylo dostatečně silnou motivací, abych sbalil batoh a vyrazil za ním přes půl zeměkoule. Konkrétně do Venezuely, kde tento tvor pojmenovaný po mytických nestvůrách stále žije.

Už od pradávna mají harpyje špatnou pověst. Podle bájí jsou to zlodějky, poslové hladu a smrti. Neměl jste z jejich dvanácticentimetrových drápů strach?
Strach často pramení z nevědomosti nebo z nedostatku informací. A o harpyjích toho ještě mnoho nevíme. Je to právě dáno biotopem, v němž žijí, který nám znemožňuje blíže nahlédnout do jejich života. Pro mě byl velkým pomocníkem dokument BBC „Monkey eating eagle of Orinoco". Lidé ze štábu byli vybaveni stejnými pomůckami jako zásahová policie, ale i tak naštvaná harpyjí máma kameramana napadla. Pracoval jsem na stejném místě, kde se tento dokument točil.

Jaké jste měl pocity při prvním setkání s harpyjí?
Ještě dříve, než jsem harpyji spatřil, jsem ji uslyšel. Volání mláděte. Je to takový táhlý teskný hvizd. Matka ho přilétá každé tři až čtyři dny krmit. Měl jsem informaci, že je mladé harpyji okolo osmi měsíců. Bohužel jsem na místě zjistil, že musí být starší. Často se celý den ke hnízdnímu stromu ani nepřiblížila a tím byla šance na focení minimální.

Zjistil jste něco nečekaného ze života harpyjí, něco, co jste se nikde před tím nedočetl nebo jste nevěděl?
Nečekané bylo vlastně všechno. Viděl jsem harpyji před lety na Río Caura, ale jen z dálky. Teď jsem měl možnost vídat mládě téměř každý den, i když často jen dalekohledem. Nedospělí jedinci mají část opeření téměř bílou, tak se poměrně snadno hledají i ve změti větví. Při každém zavolání zatnulo drápy na jedné noze a drželo ji ve vzduchu. Vypadalo při tom jako operní pěvec.

Jaká jsou úskalí fotografování v deštném pralese?
V pralese se fotografuje všechno špatně. Buď máte málo světla, nebo naopak moc. Využíval jsem pozorovací věž, která tu zůstala po televizním štábu. Bohužel se na ní podepsaly podmínky deštného pralesa. Trávíte osm až deset hodin ve výšce na ztrouchnivělé podlážce dvakrát dva metry. Slunce střídají prudké tropické lijáky. Pozorovatelna nemá ani střechu, ani zábradlí. V poledních vedrech se jen stěží ubráníte spánku. Jenže usnout by mohlo znamenat zřítit se dolů.

Vaše výpravy jsou náročné i na fyzičku. Sportujete nebo absolvujete před expedicí nějaký trénink?
Snažím se udržovat si alespoň nějakou fyzickou kondici cvičením. Pokud mě čeká fotografování třeba v horském prostředí, trénuji s batohem se zátěží a strkáním kočárku s mou malou dcerou. Naštěstí nemám problémy s překonáváním časových pásem ani s rozdíly teplot.

Nelákal vás někdy kurz přežití v divoké přírodě?
Musím se přiznat, že jsem o něčem takovém už uvažoval. Ani ne tak z nutnosti, ale spíš jako překonání určité výzvy. V přírodě se pohybuji léta a spoustu věcí jsem se naučil od domorodců, průvodců a stopařů. Zvlášť pokud pracujete s velkými zvířaty, je potřeba neustále vnímat jejich náladu a číst znamení, která vám svým chováním ukazují. Nakonec zjistíte, že to není až tak těžké. Ovšem byla by obrovská chyba si myslet, že už všechno víte. V přírodě stačí zlomek vteřiny a vše je úplně jinak, bez ohledu na ustálená pravidla.

Bez čeho se na svých dobrodružných výpravách neobejdete? Dodržujete nějaké své osobní pravidlo?
Měj pokoru a úctu ke všemu, co na své cestě potkáš. A je jedno, zda v džungli opravdové nebo té městské. Úsměv nic nestojí a otvírá dveře napříč všemi kulturami. Většina přírodních národů má neuvěřitelný dar odhadnout jakoukoli přetvářku. Proto je lepší si na nic nehrát.
Určitě je nezbytné i dobré vybavení. Dlouhá léta používám kvalitní oblečení českého výrobce. V současné době spolupracujeme i na testování expedičního oblečení. Právě při cestě za harpyjemi jsem měl možnost vyzkoušet speciální technologií ošetřené oblečení, určené na cesty do míst s extrémními podmínkami.

Cestujete za zvířaty po celém světě. Máte ještě nějaká „bílá místa" na mapě?
Nedělám si čárky, ani nepíchám vlaječky do mapy. Necestuji kvůli „zářezům na pažbě", ale za zvířaty. Proto jsou ty nejsilnější zážitky vždy spojeny se setkáním s nimi. Přestože se věnuji hlavně šelmám, velice rád vzpomínám na práci na výzkumném projektu Tarsius, kde jsem měl před objektivem ani ne deseticentimetrové primáty. Krásná byla práce na rozhovoru s Marlice van Vuuren, hvězdou Animal Planet, o její práci s velkými kočkami. Určitě nelze opomenout blízká setkání s medvědy na Kamčatce nebo práci s vlčí smečkou v Minnesotě.

Jaká další divoká setkání máte v plánu?
Čeká mě cesta do Spojených států. Podzim je prý v Yellowstonu a Grand Tetonu nejkrásnější. Mimo fotografování jelenů wapiti, losů a bizonů v národních parcích se těším na spolupráci se čtyřistakilovým grizzlym. Takže o zážitky nebude nouze.
Na vlastní oči spatřil už kdejaké exotické zvíře. Kvůli nevšedním zážitkům procestoval celý svět a neváhal se na dny a týdny vzdát i svého osobního pohodlí, jen aby získal ty nejkrásnější záběry a zážitky.

Autor: Blanka Daníčková

22.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Oblastní referent pro Teplice 23 000 Kč

Spolupráce s regionálním manažerem. Vyřizování požadavků firemních zákazníků. Příprava obchodních nabídek. Aktivní sebevzdělávání firmou zajištěných seminářů a školení. Pravidelný reporting, související administrativa.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice:, Klub Magnet 0,5 úvazek, Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi 1,0 úvazek, mzda 22 000 - 28 000 Kč, Místo výkonu práce: Střední 120/30, Pozorka, 417 03 Dubí u Teplic 3, Popis výkonu pracovní pozice:, - realizace přímé práce s klienty včetně dětí, - vedení jednání se zájemcem o službu, - individuální plánování s klienty služby, - vedení dokumentace, - komunikace s odborníky, se spolupracujícími subjekty, - zprostředkování dalších služeb, - v případě Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Květina práce zejména v terénu s ambulantním zázemím ve městě Dubí, Hledáme:, - absolventa vyšší odborné či vysoké školy, dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v platném znění, který:, - má administrativní schopnosti (PC, MS Office, internet), - umí zpracovávat předsudky a má schopnost pracovat s problematikou sociálního vyloučení či náhradní rodinné péče, - má dobré organizační schopnosti, umí pracovat samostatně, ale je i týmovým hráčem, - má aktivní přístup a nadšení pro práci, - má dobré komunikační schopnosti a empatii, - má zdravou míru tolerance, zodpovědnost - vůči vlastní osobě i uživatelům služby, zásadovost a spolehlivost, - má schopnost odolávat stresu a má dobrý zdravotní a psychický stav, - výhodou jsou zkušenosti s prací s dětmi a rodinami ze sociálně znevýhodňujícího prostředí či z oblasti náhradní rodinné péče, Nabízíme:, - pracovní uplatnění v neziskové organizaci , - účast na celospolečensky prospěšných projektech, - možnost seberealizace a dalšího vzdělávání, - osobní a profesionální rozvoj , - pracovní úvazek v rozsahu 0,5-1,0 na dobu určitou s tříměsíční zkušební dobou pro obě strany, při spokojenosti obou stran možnost prodloužení pracovního poměru , - adekvátní platové ohodnocení, - motivační osobní ohodnocení dle pracovního výkonu v daném měsíci, - nástup dle vzájemné dohody, Chcete se stát součástí našeho týmu? Zašlete nám strukturovaný životopis, motivační dopis v rozsahu 0,5 - 1 strana formátu A4, vyplněný dotazník uchazeče o zaměstnání (získáte na našem webu v sekci aktuality či na vyžádání u kontaktní osoby) a kontakt alespoň na jednu osobu, jež o Vás může poskytnout reference, na e-mail: klaushorcikova@oskvetina.cz., Další informace: Bc. Veronika Klaus Horčíková tel.: 725 470 979, www.oskvetina.cz , K ústnímu pohovoru budou pozvání pouze vybraní kandidáti.Oznámení o negativním výsledku zasíláme elektronicky. Květina,z.s. si vyhrazuje právo prodloužit výběrová řízení či pracovní pozice v případě, že uchazeči nenaplní očekávání organizace, neobsadit. Pracoviště: Květina z.s. 002, Střední, č.p. 120, 417 03 Pozorka. Informace: Veronika Klaus Horčíková, +420 725 470 979.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla T815. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skupiny C, profesní průkaz, 3 roky praxe, V případě zájmu zasílat životopis na email info@telkont.cz. Pracoviště: Telkont s.r.o., U pivovaru, č.p. 136, 415 01 Teplice 1. Informace: Jaroslava Peitlová, +420 417 539 888.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 13 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatel/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zajištění a poskytování přímé péče pobytové služby Domova pro seniory dle § 49 Domov se zvláštním režimem § 50 zákona č.108/2006 o sociálních službách., Kurz pracovníka v sociálních službách je nutno absolvovat nejpozději do 18 měsíců od data nástupu., Požadujeme samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, sociální cítění a empatie, komunikační dovednosti, schopnost týmové práce, ochota vzdělávat se, odolnost vůči psychické zátěži. Trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost. Podmínka praxe v sociálních službách. Výhodou aktivní znalost německého jazyka., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v době 8 - 15 hod.. Pracoviště: Vaše harmonie, o.p.s. 001, Ruská, č.p. 292, 417 03 Pozorka. Informace: Hana Zeithammerová, +420 777 665 557.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlaky do hor na trati Most - Moldava využívá spousta turistů i sportovců.
9

Region řeší vlak na Moldavu a pokračování spoje do Německa

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

V Bílině se musejí bránit proti „nájezdům“ divokých prasat

Bílina - Na loukách mezi Pražským Předměstím a Bořní se v poslední době často vyskytují divoká prasata.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Pro pervitinová psaníčka si lidé chodili k ženě přímo do bytu

Bílina - Kvůli tomu, že prodávala pervitin, půjde k soudu 26letá žena z Bíliny. Drogy prodávala v místě svého bydliště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT