Jak se to povedlo? Díky rašeliništím ve dvou lokalitách, které byly obnoveny v průběhu posledních tří let. Kromě oživení původního ekosystému se stává tato oblast turisticky ještě více atraktivnější.

Po lokalitě Cínovecký hřbet, kde se podařilo revitalizovat v letech 2010 - 2011, jsou u konce práce již také na rašeliništi U jezera. Jeho obnovu dokončilo občanské sdružení Daphne ČR Institut aplikované ekologie díky podpoře programu NET4GAS Blíž přírodě na podzim loňského roku.

Čím je rašeliniště pro krajinu důležité? Pomáhá zvýšit hladinu podzemní vody, a tím obnovit původní přírodní stanoviště aktivní vrchoviště, rašeliniště a acidofilní smrčiny.

Už na Cínoveckém hřbetě, kde „funguje" dva roky, ale i po zimě na lokalitě U jezera, se ukázalo jako plně funkční. V obou oblastech zaujímajících dohromady plochu asi 50 hektarů bylo vybudováno celkem 210 dřevěných přehrážek. „O funkčnosti vybudovaných přehrážek svědčí zadržená voda v jejich okolí. Následně začne mech rašeliník vytlačovat nežádoucí rostliny a postupně vznikne vrstva rašeliny," vysvětluje princip obnovy rašeliniště Jan Dušek, ředitel Daphne ČR.

Kouzlo zvané přehrážka

Při obnově rašelinišť se pro přehrazování koryt používají dřevěné přehrážky o velikosti od 20 centimetrů až do dvou metrů. „Pro úpravy v lokalitě U jezera jsme využili zbytků břehových valů z dříve hloubených rýh a přírodního materiálu z okolí," upřesnil Ondřej Volf z občanského sdružení Ametyst, které přehrážky vybudovalo. „Přehrazení mají vzhledem k použitému materiálu jen dočasný charakter. Postupem času se v rýze zcela rozloží," dodal Ondřej Volf s tím, že postupné zanesení rýh a zaplavování ploch v oblasti přispívá k obnově původních hydrologických poměrů. Zvýšená hladina vody na obou plochách svědčí o úspěchu tohoto projektu.

Záštitu nad ním měl Ústecký kraj, vedoucím projektu byl Daphne ČR Institut aplikované ekologie, jeho realizátorem občanské sdružení Ametyst a generálním partnerem NET4GAS, s.r.o. Projekt podpořily Ministerstvo životního prostředí ČR, Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR a Česká zemědělská univerzita v Praze.

Lákadlo také pro turisty

Rašeliniště jsou zajímavá nejen pro odborníky, ale i pro turisty. Napříč rašeliništi vede 14 kilometrů dlouhá naučná stezka, která začíná na Cínovci a na osmi informačních panelech představuje veřejnosti život na rašeliništích, geologii i hydrologii Krušných hor a v neposlední řadě také samotnou revitalizaci. Na naučné stezce je také ukryt poklad pro geocachery.

Pro podobnou obnovu rašelinišť, jaká se povedla v okolí Cínovce, se připravují i plochy kolem Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku.