Klíčovým rysem tradičních orientálních místností je jejich multifunkčnost, která je zajišťována především dekoračními prvky a barevným textilem. Zejména ten umožňoval rychlou přeměnu účelu pokoje. Přijímací místnost bylo tak možné jednoduchým způsobem rázem proměnit v ložnici.

Místnost ve stylu tureckého rokoka

Ústředním exponátem je tzv. Damašský pokoj. V této někdejší přijímací místnosti reprezentativního bytového domu v Damašku byly vítány a hostěny všechny příchozí návštěvy. Její bohatě zdobené stěny a dřevěné stropy jsou vybaveny ve stylu tzv. tureckého rokoka. Kromě geometrických a květinových ornamentů se zde nacházejí i malby květinových kytic, ovocných mís, stylizovaných krajin a městských panoramat. Některé nápisy citují verše náboženských básní. Najdeme tu také datum odpovídající roku 1810 našeho kalendáře, jež pravděpodobně udává čas vzniku zařízení místnosti.

Restaurování stále pokračuje

Karl Ernst Osthaus, zakladatel muzea Folkwang v Essenu, nařídil v roce 1899 převézt místnost z Damašku do Německa. Nejprve jej uložil ve svém domě v německém Hagenu. Po Osthausově smrti pokoj obdrželo drážďanské etnologické muzeum. Zde se mu dostalo patřičné pozornosti, ale až teprve v roce 1997. Damašský pokoj, jak se později ukázalo, totiž patří k jednomu z mála osmanských pokojů, které jsou vytvořeny tímto způsobem a které se dochovaly v muzeích mimo oblast Orientu.

Restaurátorské práce na pokoji ještě nejsou zcela dokončeny, ale stav místnosti poskytuje již nyní ucelený dojem o vzhledu a charakteru původního pokoje. Restaurování však pokračuje a exponáty budou doplňovány do expozice postupně.

Tahákem je osmanský stan

Další část výstavy tvoří textilie, charakterizující kulturu bydlení západní Asie, například Uzbekistánu, východní Anatolie či Persie. Jedná se o vyšívané tkaniny, ručníky, koberce, záclony, ložní textilie či textilní tapety.

Expozice s Damašským pokojem navazuje na výstavu „Turecké komory" v drážďanském rezidenčním zámku. Tam je možné vidět vedle působivě prezentovaných nákladně zdobených zbraní a ošacení také umělecky vysoce hodnotné vyřezávané a malované koně v životní velikosti. V centru výstavy „Turecká komora" stojí nákladně restaurovaný osmanský stan. Vstupenka do rezidenčního zámku (Residenzschloss) opravňuje rovněž ke vstupu do expozice Damašského pokoje v Japonské paláci.

Užitečné informace

Stálá výstava: Damašský pokoj v Japonském paláci

Japanisches Palais
Palaisplatz 11,
01097 Dresden

Termín: od 19. října

Otevřeno: úterý až neděle od 10.00 do 18.00 hodin, vstup jen do 17.00 hodin, pondělí zavřeno

Vstupné: 2,50 / 2 eura, do 17 let zdarma

Více na: www.voelkerkunde-dresden.de (DE)