Ze sněmovní budovy vyjeli dopoledne za ním do zařízení ministerstva vnitra Spiritka v Praze-Břevnově. Rath tam byl dopraven z vazební věznice v Litoměřicích. Zhruba půl hodiny po poledni ho eskorta ze Spiritky zase odvezla.

Rath se nejprve k případu vyjádřil, pak následovaly otázky poslanců. „Nedokážu během krátké doby zrekapitulovat jeho hodinu a půl trvající expozé," řekl novinářům Rathův obhájce Roman Jelínek.

Členové výboru se sešli ráno ve sněmovně a zahájili debatu o Rathově případu. Podle informací zhlédli i videozáznam z jeho zadržení. Potom, co Ratha vyslechli, se vrátili do sněmovny, kde bude schůze pokračovat. Původně avizovaná tisková konference se neuskuteční.

Předání peněz

Policie podle serveru Aktuálně.cz těsně před dnešním jednáním výboru doplnila spis, na jehož základě žádá o potvrzení Rathova stíhání, o další trestné činy a odposlech rozhovoru o předání peněz. Obvinění policie podle serveru rozšířila o zmanipulování dotací pro kladenskou a příbramskou nemocnici a město Hostivice.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku, který má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. Ačkoli politik vinu popírá a za případem vidí politiku, očekává se, že se výbor postaví za pokračování Rathova stíhání. Definitivní rozhodnutí učiní s doporučením výboru sněmovna na nejbližší schůzi, tedy s největší pravděpodobností 5. června.

Poslanec už dříve podal standardní stížnosti proti vazbě i stíhání, nyní i ústavní stížnost. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Skupina údajně zmanipulovala výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zám­ku.