Výstaviště v Lounech zahajuje novou sezonu. První akcí tam bude Dům a zahrada, 22. ročník této oblíbené výstavy se koná od čtvrtka 19. do neděle 22. dubna. Slunečné a teplé počasí, které na závěr týdne předpovídají meteorologové, do areálu výstaviště přiláká desítky tisíc návštěvníků. Loni jich přišlo za čtyři dny konání výstavy téměř 40 tisíc.

Areál výstaviště v lounském parku, který lidé hojně využívají ke sportování a dalším volnočasovým aktivitám, se kvůli akci uzavře už dnes, tedy ve středu 18. dubna. Do areálu budou najíždět vystavovatelé, pořadatelé dělají poslední úpravy. Pro potřeby výstavy však letos nebude k dispozici hlavní pavilon, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. „Místo něj jsme postavili mobilní halu. Také toalety, které jsou v uzavřeném pavilonu, jsme nahradili,“ sdělila Irena Spilková ze společnosti Diamant Expo, která výstavy v Lounech pořádá.

Tak vypadala výstava loni: 

a tak předloni: 

Oprava pavilonu A se však zkomplikovala. Kvůli nedávnému objevení dřevokazných škůdců se rekonstrukce objektu prodraží o 370 tisíc korun. Původní cena byla 14 milionů korun. „Protáhne se také termín dokončení, a to na 30. června,“ sdělila vedoucí odboru majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Hlavní pavilon tak nebude k dispozici ani na veletrhy Rodina a volný čas a Autosalon, jež se na výstavišti plánují v první polovině června.

Pavilon A na lounském výstavišti prochází velkou rekonstrukcí

Pavilon A na lounském výstavišti prochází velkou rekonstrukcí.  Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Dalšími výstavami plánovanými na letošní rok v Lounech jsou srpnový Dům a zářijový Člověk v přírodě spojený s Potravinářským a nápojovým salónem. Při těchto akcích by už měl být zrekonstruovaný pavilon otevřený.

Stavebními a dalšími úpravami prochází také park, ve kterém se výstaviště nachází. Loni na podzim se začalo na levém břehu řeky Ohře, letos na podzim by měla přijít na řadu část s výstavištěm na pravém břehu. Aktuálně prochází opravou cesty na levém břehu řeky. „Při pohybu v parku je třeba dbát zvýšené opatrnosti,“ sdělila Blanka Sunkovská.

Po skončení výstavy Dům a zahrada se přibližně na pět dní uzavře lávka přes řeku Ohři. A to z důvodu pokládky žulové dlažby v její těsné blízkosti.

Tak jako při opravách samotné lávky před několika lety chce i tentokrát komunita Louňanů zajistit spojení obou břehů řeky pomocí přívozu. „Opět bychom chtěli lidem nabídnout přívoz v době uzavření lávky. Ve službách na pramici by se zase střídali dobrovolníci,“ připomněl Jan Žalud, který se na zajištění přívozu spolupodílí.

Dům a zahrada je tradiční prodejní výstava zaměřená na úpravu a zařízení interiéru, exteriéru obydlí a potřeby pro zahrádkáře. Loni své produkty nabízelo necelých 300 vystavovatelů, stejný počet mohou návštěvníci čekat i letos. Z tohoto pohledu je Dům a zahrada největší akcí na výstavišti během roku.