Mezi její denní chléb patří vedle úklidu nepořádku po neukázněných turistech také volání policie. Někteří z návštěvníků skal totiž rozdělávají ohně přímo ve skalním městečku, přestože je to přísně zakázané.

SIGNÁL TELEFONU MUSÍ HLEDAT

„Když je přistihnu, najdu si místo, kde je signál a zavolám policii,“ líčí strážkyně Věra, které často musí přijít na pomoc i manžel Antonín. „Lidi jsou na mě sprostí a rychle utečou,“ podotýká.

„Ročně jde o desítky případů,“ potvrzuje starosta Tisé Jiří Jandásek s tím, že největší problém je s dvěma skupinami lidí.

„První se vůbec nezajímá o to, jestli tu máme nějaká pravidla. Kouří v lese, udělají si bivak pod igelitem přímo ve skalách a rozdělají si ohýnek. Druhou skupinou jsou kurzy přežití, kde také dělají ohně, a ještě za to od účastníků vybírají peníze,“ zlobí se Jandásek.

Kurzy přežití pořádá v okolí Tisé například ústecká firma HOTROCK. „Zatím jsme se s žádnou stížností nesetkali. Dle informací našich instruktorů vše probíhá bez problémů. Snažíme se kurzy pořádat tak, abychom co nejméně škodili životnímu prostředí,“ uvedl za HOTROCK Vít Bertl.

NĚKTEŘÍ NÁVŠTĚVNÍCI BÝVAJÍ SPROSTÍ

Případy rozdělávání ohňů řeší policie převážně domluvou. „Upozorňujeme také, že správní orgán může za takové jednání uložit pokutu až do výše sto tisíc korun,“ říká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Za prohlídkový okruh a naučnou stezku vybírá obec vstupné 30 korun, za děti 15. Platících návštěvníků bylo vloni přes 35 tisíc.

„Někteří lidé zaplatit nechtějí. Když se jich zeptám, kam jako jdete, odpoví mi: do p*dele,“ říká pokladní Drahomíra Žákovská. Výjimkou nejsou ani němečtí turisté, kteří dělají, že nerozumí česky, ale třeba ani německy.