Velký rámus. Strach z toho, že chybí pevná půda pod nohama. Na to i na další překážky se musí policejní psi připravit. Kynologové s nimi včera cvičili u Jezera Most.

Výcvik čtyřnohých záchranářů zorganizovala policie ve spolupráci se spolkem Psí škola Rastava. „Námětem je vyhledávání výbušnin a ztracených osob po vystoupení z vrtulníku,“ řekl velitel cvičení Petr Tomášek.

ZTRACENÍ HOUBAŘI

Akce se zúčastnili pouze kynologové Policejního ředitelství Ústeckého kraje. Podle Tomáška je takovéto cvičení potřeba, protože služební pes musí být připravený na zásah v různých podmínkách. Leteckou přepravu nevyjímaje.

„Hlavně teď v létě probíhá množství pátracích akcí. Máme ztracené houbaře, máme ztracené děti. Pes při těchto akcích odvede velké množství práce, protože dokáže prohledat velký prostor, na který by bylo potřeba nasadit množství policistů,“ vysvětlil Tomášek.

Podle předsedkyně spolku Psí škola Rastava Radky Fenclové musí psi při nástupu do vrtulníku v podstatě přinejmenším překonat strach z toho, že nemají pevnou půdu pod nohama.

„Proto se trénují. Musí ustát také rámus na palubě a vztlak pod rotorem při startu. Neměli by na to vůbec reagovat a hlavně musí důvěřovat psovodovi,“ přiblížila Fenclová, čím při cvičení čtyřnozí záchranáři projdou.

A jací jsou záchranářští psi jako pasažéři? „Jsou strašně hodní. Máme sice pouze zkušenosti se služebními psi, ale za dobu, co s kynology spolupracujeme a létáme, tak si nepamatuji na žádný případ, že by v průběhu přeletu se psem nastal nějaký problém,“ prozradil pilot policejního vrtulníku Pavel Forst.