V této významné bitvě první světové války hlavní tíhu útoku přes zemi nikoho tlačili Kanaďané a jednotky ANZAC (Australané a Novozélanďané). To byl důvod, proč tam Ústečané jeli jako kanadští Skoté.

OCHUTNALI I ZÁKOPOVOU STRAVU

S dobovým vybavením, uniformami a nadšením ve středu na noc vyrazili. Následující den pochopili význam slov „belgický bordel“ stejně tak i „belgická pohostinnost“, neb v rámci organizace to měli Belgičané, jak se říká "na háku", ale ve všem ostatním jim vyšli maximálně vstříc.

Essexský regiment se jich hned s otevřenou náručí ujal a společný dril a život ve výcvikovém táboře armád Commonwealthu první světové války je doslova pohltil.

V rámci programu chutnali také nejen belgickou, ale i zákopovou stravu, jako třeba polévku z cibulových lístků. Vrchní prostranství patřilo dochovaným originálům pozemní techniky, k vidění byl kupříkladu tank Renault Ft17, či na podvozku Fordu T různé varianty užití - od přepadových vozů až po sanitky.

Nesmělo se zapomenout i na techniku koňmo taženou a proto zde byl k vidění vůz pro raněné, štábní vůz generality belgické armády, ale také děla všech možných ráží včetně zaměřovacích zařízení.

ŽIVOT POD ZEMÍ

Muzeum bitvy Passchendaele je opravdu velmi dobře zpracované a nabízí spoustu zajímavých exponátů i vysvětlení k jejich užití.

Součástí expozice je i zkušenost s životem pod zemí (tzv. Dog out), ak i zákopový systém. Ústečané si nejvíce užili repliku bojiště, které vytvořilo museum pro účinkující na základě několika fotek po ofensivě 31.7.1917.

„Víte, můžete o západní frontě číst kolik knih chcete, ale dokud nejste ve stejné uniformě, stejnou výstrojí se stejnými zbraněmi ve stejném bahně a z reproduktorů se ozývá sejný rámus jako tenkrát, nikdy nelze dostatečně pochopit, co tenkrát vojáci prožívali a proč se po návratu domů chovali odtažitě a uzavřeně.“ nadšeně doplňuje předseda spolku.

Pondělní den byl plný ceremonií, čestných stráží na hřbitovech a pomníků, ovšem kvůli návštěvě britské královské rodiny a belgického krále museli Ústečané odjet zpátky domů.

Na závěr zbývá snad jen dodat, že celá oblast Zonnebeke stým výročím doslova žila – nebyl dům, kde by v oknech nebyl plakát na tuhle akci či na domech symboly vlčího máku.

Klub vojenské historie Ústí nad Labem