Konají se tu od soboty 19. srpna, kdy po celý víkend za pomoci návštěvníků probíhala stavba milíře. V pondělí byl pak milíř slavnostně zapálen. Pestrý program tu ale poběží až do soboty 26. srpna.

„Dny lesních řemesel jsou naší nejpopulárnější a také nejnavštěvovanější akcí pro veřejnost. První akci tohoto typu jsme udělali v roce 2012 a měla to být jednorázová záležitost. Zájem návštěvníků však předčil naše očekávání, takže jsme se rozhodli v pořádání dnů řemesel pokračovat,“ řekl při zapalování milíře desítkám přítomným ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

„Cílem je ukázat, jak se dříve žilo, jak se zpracovávalo železo, dříví a podobně. Myslím si, že je to docela zajímavá exkurze do minulosti,“ dodal.

Během doutnání dřeva si lidé v přátelské atmosféře připili slivovicí. Poté se vydali k jednotlivým stanovištím, aby se dozvěděli, jak se vyrábí dřevěné uhlí, potaš, dehet či kolomaz. Prohlédnout si mohli také několik výstav o historii Dolského mlýna, lesních řemeslech či o historii praní a bělení prádla.

„Každým rokem se snažíme Dny řemesel něčím obohatit, aby se i stálí návštěvníci měli na co těšit a měli důvod k Dolskému mlýnu opakovaně zavítat,“ uvedla Natálie Belisová ze Správy Národního parku, jež má organizaci akce na starosti.

VYPALOVÁNÍ KERAMIKY

Letošní Dny řemesel od pondělí do pátku nabídnou například archeoexperiment, při kterém se bude vypalovat keramika v zemní jámě. Program nabízí i tradiční ukázky drátenictví, mletí a drcení obilí, pečení v chlebové peci, praní a bělení prádla, výrobu keramiky na hrnčířském kopacím kruhu, výpal keramiky v keramické pícce či výrobu skleněných perel.

V pátek 25. srpna se v 17.30 uskuteční koncert kytarového tria pod širým nebem, v sobotu 26. srpna pak návštěvníci mohou přijít v 10 hodin na přednášku o houslařství.