Krátce po 13.00 hodině potvrdil Lukáš Marvan, mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje (HZS ÚK), že hasiči mají situaci pod kontrolou. "Hasiči provádějí zejména ochlazování. Hoří na dvou místech, kde se nechává dohořet propylen, oheň se dále nešíří. Na místě je zhruba 40 jednotek, hasiči v celém kraji mají pohotovost," doplnil Marvan.

Pokud se situace zásadně nezdramatizuje, považuje mluvčí hasičů počet zasahujících za dostatečný. Stejně tak nepředpokládá rozšíření evakuovaného okruhu.

Celý areál chemických závodů v Litvínově musel být evakuován. Mosteckému deníku to potvrdil mluvčí chemičky Mikuláš Duda. Policie vyklidila areál chemičky v Záluží i jeho okolí v okruhu jednoho kilometru.

Z bezpečnostních a preventivních důvodů byla zastavena veškerá výroba. V továrně zůstává jen minimum lidí, operátoři. Mělo dojít k dalším výbuchům.

Dráhy zastavily dopravu

Silniční a tramvajový provoz byl opět zastaven. Dopoledne vydaly České dráhy zprávu, že v okolí chemičky zastavily železniční dopravu.

Požár se rozšířil na další zařízení v závodu. "Zatím nemáme žádné informace o tom, že by byl někdo zraněn nebo že by byl někdo nezvěstný, jak se objevilo v médiích," řekl Mikuláš Duda.

Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. "V areálu se objevila další ohniska požáru," řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Ošetřili čtyři hasiče a řidiče kamionu

Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři ošetřili čtyři hasiče. "Zraněný byl podnikový hasič, který pravděpodobně zkolaboval z horka," dodal Marvan.

"Exhalace do ovzduší neunikly," sdělila mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Z areálu chemičky stoupá obrovský sloup hustého tmavého dýmu, místy se objevuje oheň.

Záchranáři podle na místě ošetřili čtyři hasiče po celkovém kolapsu. "Ošetřovali jsme také řidiče kamionu ze stáčírny benzinu, který zřejmě tlakovou vlnou při výbuchu utrpěl poranění ucha," uvedl mluvčí ústecké záchranné služby Petr Bureš. Zdravotníci stále také pracují s informací, že v objektu může být pohřešovaná laborantka.

V Litvínově zasedla bezpečnostní rada. "Aktuálně máme informaci, že opět došlo k uzavření silnice I/27, situace se tak zřejmě změnila k horšímu. Okamžitě, jakmile získáme nějaké konkrétní informace, budeme občany města informovat na našich webových stránkách," řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO).

Policie potvrdila, že uzavírka silnice Most-Litvínov bude pokračovat cca dalších 24 hodin. Na silnicích budou nadále hlídky policie řídit a odkloňovat dopravu. S ohledem na situaci policie žádá řidiče o ohleduplné chování na silnicích.

Kouř jde k Hoře Svaté Kateřiny

Starostka potvrdila, že lidem v místech zasažených kouřem bylo doporučeno neotvírat okna a nevycházet ven, stav ovzduší monitoruje odbor životního prostředí. Podle starostky největší část kouře z požáru směřuje k městu Hora Svaté Kateřiny. "S panem starostou jsme v kontaktu a jsme případně připraveni pomoct s kontrolou ovzduší i tam," uvedla Bláhová.

Podle starosty Hory Svaté Kateřiny Lukáše Pakosty byl u rozhledny na Kateřině měřicí vůz hasičského sboru, měřil případné škodlivé látky, ale žádné nadlimitní množství nenaměřil. Přesto i na horách se objeviy saze z kouře. "Cítil jsem škrábání v krku," sdělil starosta.

V kontaktu je vedení Litvínova také s nedalekým Horním Jiřetínem. Tam v dopoledních hodinách zaznamenali spad velkých černých sazí. V rozhovoru pro ČT 24 to potvrdil starosta obce Vladimír Buřt (Strana zelených).

"Kolem půl deváté jsme zaznamenali silný výbuch. Domy v Horním Jiřetíně se otřásly. Následně se směrem na Krušné hory, tedy přes Jiřetín valil hustý černý kouř. Na některých místech jsme zaznamenali spad velkých mastných černých sazí," uvedl starosta Buřt. Zároveň si postěžoval na velmi malé množství oficiálních informací.

V okolí Litvínova probíhá měření znečištění ovzduší speciálním měřícím vozem IZS. První výsledky nevykazují výskyt škodlivých látek. Bezpečnostní rada nadále situaci monitoruje a v případě změny stavu situace bude bezprostředně informovat veřejnost.

Do areálu chemičky vyjelo po 9:00 sedm hasičských jednotek, na místo postupně přijížděli další.

Horníci z hlubiny nepracují, evakuace Mostu prý nehrozí

Kvůli výbuchům zasadala i Bezpečnostní rada města Mostu. "Jedná se o lokální problém, nebezpečí ve vztahu k Mostu nehrozí," napsalo v prohlášení vedení města Mostu, které zaslalo médiím v 9.32 hodin.

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova dopravuje cestující mezi Mostem a Litvínovem náhradní autobusovou dopravou. Z Mostu z konečné vyjíždějí až do odvolání autobusy (místo tramvají) vždy dvě minuty po celé hodině a dvě minuty po půl. "Náhradní doprava je vedena z Mostu přes Braňany. Zastávky Konečná až Stovky v Mostě zůstávají zachovány," sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Mostem se šíří poplašné zprávy, které vyzývají lidi k evakuaci města. Podle radnice, která se od toho distancovala, se jedná o zbytečné šíření paniky.

"Doporučujeme řidičům, aby využívali komunikace směrem na Chomutov a nekomplikovali práci složek integrovaného záchranného systému. V ovzduší mohou být saze, ale opakujeme, jedovaté plyny do ovzduší neunikly," dodala mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Společnost Severní energetická evakuovala z preventivních důvodů horníky a další zaměstnance hlubinného dolu Centrum, který je blízko chemičky. Zastavila také chodbicování na lomu ČSA u Horního Jiřetína. Těžba se obnoví v závislosti na dalším vývoji v chemičce.